A Fiatal Gazdák Európai Tanácsa (CEJA) tavaly májusban hirdette meg innovációs, újítási versenyét a nemzeti fiatalgazda- szervezetek közreműködésével.
A verseny elsődleges célja, hogy a fiatal gazdák példáján keresztül felhívják a figyelmet arra, hogy miként lehet létrehozni egy fenntartható, fejlődőképes, a környezetéhez szervesen kötődő agrárgazdaságot.
A beérkezett pályázatokat egy hét tagú független szakmai döntőbizottság értékelte. A döntéshozatalban részt vett a Európai Bizottság Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Főigazgatóságának képviselője mellett több európai szakmai szervezet képviselője is.
Az értékelés során a bíráló bizottság mérlegelte a szóban forgó gazdaság fenntarthatóságát környezetvédelmi szempontok alapján, mint például biodiverzitás, megfelelő földgazdálkodás. Szempont volt a vidéki társadalmi feladatok megoldása: E területi szemlélet és a munkahelyteremtés. A gazdasági teljesítmény - azaz a befektetéshez viszonyított várható növekedési ráta - és a piacorientáltság - a minőség és a vásárlói igények kielégítése - szintén a bírálók szempontjai között szerepelt.
A zsűri értékelése alapján a nemzeti szervezetek 29 jelöltje közül a versenyt, és ezzel "2006. év Innovatív Európai Fiatal Gazdája" díjat a Fiatal Gazdák Magyarországi Szövetsége - AGRYA jelöltje, Papp Péter debreceni fiatal gazdálkodó nyerte el.
Az elismerést az Európai Bizottság mezőgazdasági és vidékfejlesztési főbiztosa, Mariann Fisher Boel adta át 2006. november 17-én Bruges-ben, a CEJA Konferenciáján. A versenyt 2007-ben újra meghirdetik.
Papp Péter 30 esztendős. Gazdaságában 670 szarvasmarha van, ebből 400 tejhasznú tehén. Emellett 300 hektár földön gazdálkodik, elsősorban takarmány-előállítási céllal. Jelenleg az állattartó-telephez kapcsolódó biogáz-üzem előkészítésén dolgozik.
Távlati tervei között szerepel egy tejfeldolgozó létesítése, valamint az állatok számának növelése.
MTI - fidesz.hu