fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Tárgyal a két ázsiai óriás
2006. november 21., 10:13
Manmohan Szingh indiai miniszterelnökkel kezdett tárgyalást kedden Hu Csin-tao (Hu Jintao) kínai elnök Újdelhiben, akinek háromnaposra tervezett indiai látogatása a két ázsiai hatalom diplomáciai kapcsolatainak javítását és a kétoldalú kereskedelmi kapcsolatok fellendítését célozza.

Hu Csin-tao személyében egy évtizede először látogat kínai elnök Indiába. "Kína és India baráti országok, a két nép baráti viszonya több évszázados múltra tekint vissza" - mondta Hu Csin-tao újságíróknak, miután az indiai elnöki palota előtt kedden katonai tiszteletadással fogadták. A kínai államfő útjának célját a kölcsönös bizalom és az együttműködés erősítésében, a jövőbeni fejlődési irányok kijelölésében, a világ legnagyobb gazdasági növekedését mutató két ázsiai hatalom stratégiai partnerségének továbbfejlesztésében jelölte meg. Hu Csin-tao elsőként Manmohan Szingh indiai miniszterelnökkel ült tárgyalóasztalhoz, a megbeszélés eredményéről a két politikus később sajtótájékoztatón ad számot.

A kínai államfő-pártfőtitkár indiai látogatásától jelentősebb megállapodást nem várnak, mindazonáltal több gazdasági és tudományos együttműködési egyezmény aláírását tervezik. A két ország az 1962-es határ menti háborújukban gyökerező politikai nézeteltéréseik rendezésében is haladást remél. A két ázsiai hatalom másfél magyarországnyi területet vitat közös határán; a háború óta sem írtak alá hivatalos tűzszüneti megállapodást, de a közös határon nyugalom honol, és a korábban fagyos kétoldalú viszonyban lassú, de folyamatos olvadás figyelhető meg. Ennek egyik beszédes mutatója egyébként a 2000-től mára több mint hatszorosára nőtt kétoldalú kereskedelmi forgalom, amelynek értéke az idén minden bizonnyal meghaladja a 20 milliárd dollárt.

India ugyanakkor mélységes gyanakvással figyeli "ősellenségének", Pakisztánnak az Egyesült Államokkal fenntartott szoros kapcsolatait. Kínában viszont az indiai-amerikai közeledés kelt aggodalmat, miután a washingtoni kormányzat Indiával - három évtizede először - nukleáris együttműködést lehetővé tevő törvénytervezettel állt elő. Elemzők úgy vélik, hogy Hu Csin-tao az indiai látogatást követő pakisztáni útján esetleg Peking és Iszlámábád kétoldalú nukleáris együttműködéséről is szót ejthet, ellensúlyozandó az amerikai-indiai ügyletet.

MTI - fidesz.hu