- Miközben az elmúlt két hónapban fiatalok ezrei tüntettek az utcákon a kormány ellen, a Fidelitasról - mint az ország legnagyobb létszámú ifjúsági szervezetéről - nem sokat hallottunk, csupán a múlt hét végén léptek a nyilvánosság elé, amikor a tizedik születésnapjukat ünnepelték. Mi az oka ennek a passzivitásnak?
- Passzivitásról szó sincs, zajlik a munka, ám az utóbbi néhány hónap politikai kommunikációját nézve megállapíthatjuk: annyira magasra került a médiaszereplés lehetőségének küszöbe, hogy azt nagyon nehéz megugrani. Utcai harcok, indokolatlan rendőri brutalitás, Gyurcsány Ferenc hazugságai, kutyakomédia szintű bizalmi szavazás, Kossuth téri tüntetések, százezres tömegrendezvény október 23-án. Ezek határozták meg a média napirendjét, és úgy tapasztaltam, hogy ettől eltérő témákban még a pártok is nagyon nehezen törték át a magas ingerküszöböt. Egyébként a Fidelitas demonstrált a BRFK előtt a rendőri brutalitás másnapján, a képviselőink dolgoznak, gyakran lehet őket látni a sajtóban is. Sokan meg, is jegyezték, hogy a Fidelitas képviselői az utóbbi időben többet szerepelnek. Nem mindig fiatalokat érintő témákban, hiszen a Fidesz kommunikációjában most már mellettem Cser-Palkovics András is komoly szerepet játszik helyettes szóvivőként. Sőt a fiatalabbak - így Koszorús László vagy Ágh Péter - is egyre több témában nyilvánulnak meg, bontogatják a szárnyaikat, biztosítva az utánpótlást a Fidesz számára.
- Tény, hogy a Fidesz kommunikációját most jórészt a Fidelitas politikusai viszik. Talán éppen ezért nem tudnak annyi időt fordítani az ifjúsági szervezetre.
- Én inkább úgy mondanám, hogy a fiatalok most valóban többet szerepelnek, mint korábban. A Fidelitas elhanyagolásától azonban nem tartok. A Fidelitas belső élete talán még sohasem volt ilyen nyugodt és dinamikus. A taglétszám éppen most haladta meg a 11 ezret, 350 fölé nőtt a helyi csoportjaink száma. Működik a vezetőképzőnk, és most már nincs olyan rendezvényünk, ahol legalább 500-600 vendég ne fordulna meg. A Fidelitas nyári táborában és sporthétvégéin már rendre ötszáznál is többen jelennek meg. Azt se felejtsük el, hogy az utóbbi időszakban a központi működés helyett sokkal inkább a helyi tevékenység vált hangsúlyossá, hiszen önkormányzati választás volt, amelyben a Fidelitas aktivistáinak is komoly szerep jutott. Az eddigi 70 helyetti 137 önkormányzati képviselőnk példázza igazán, hogy milyen keményen dolgoztunk helyi szinteken.
- Attól nem tart, hogy a Fidelitas elveszíti hitelességét a fiatalok előtt, ha a szervezet teljes vezérkara gyakorlatilag profi politikussá válik?
- A Fidelitas politikai ifjúsági szervezet, tehát kettős funkciót kell vinnünk. A politikai vonal azt jelenti, hogy vannak parlamenti és önkormányzati képviselőink, illetve politikus-utánpótlásképzést biztosítunk az anyapárt, a Fidesz számára. Ez részint a vezetőképzőn, részint a helyi képviselők munkájával valósul meg. Másrészt nagyon sok helyen fidelitasos személyi titkárok dolgoznak fideszes képviselők mellett. A politikai oldal csak azért látszik hangsúlyosabbnak, mert a média számára ez a fogyaszthatóbb. A médiában az szűrődik le, hogy Ágh Péter, Nyitrai Zsolt vagy Koszorús László felszólal a parlamentben, és ebből valóban az látszik, hogy ez egy politikailag professzionalizálódó szervezet. Ugyanakkor számunkra sokkal fontosabbak azok a rendezvények, amelyek a média számára nem érdekesek. A hét végén például Balatonfüreden több mint ötszáz fiatal részvételével sporthétvégét rendeztünk, korábban Tokajban hasonló létszámú nyári tábor tartottunk, és télre szerveződnek a sítáboraink, ifjúságpolitikai párbeszédek, konferenciák. A Fidelitas-aktivisták döntő többsége nem tagja a Fidesznek. Akik hozzánk jönnek, később eldöntik, hogy továbblépnek-e a Fideszbe, vagy csak egy olyan közösség tagjai akarnak lenni, ahol a munka és a tanulás után értelmes, nyugodt közösségi létet, aktivitást adó közegben tölthetik szabad idejüket.
- A Fidesz ifjúsági tagozata, amely tavaly nyáron alakult, nem jelent konkurenciát a Fidelitas számára?
- Nem gondolnám, hogy bárki konkurenciája lenne bárkinek ebből a szempontból.
- Milyen mértékű az átfedés a Fidelitas és a tagozat között?
- Erre nem tudok pontos adatot. Az általunk szervezett eseményeken mindig nagyon sokan vannak, és sokan természetesen a Fidelitason kívüli világból jönnek.
- Akár a Fiatal Baloldaltól is?
- Ezt azért kevésbé tartom valószínűnek.
- Ha már itt tartunk, a napokban jelentetett meg a Fiatal Baloldal (FIB) egy új magazint. Ez része lehet a fiatalok megnyeréséért indított offenzívának. Képes lehet az MSZP-hez kötődő szervezet elhódítani az ifjúság többségét a jövőben?
- Négy ok miatt sem tartok ettől. Az első, hogy indítottak már jó néhány offenzívát - emlékezzünk csak az Amőbára -, de egyik sem volt sikeres. A második: ez a kormány egyértelműen, fiatalellenes, hiszen a megszorító intézkedéseknek a fiatalok is áldozataivá váltak. Elég, ha a tandíjat említjük, továbbá a Fiatal Baloldal mindig önfeledten asszisztált a kormány fiatalellenes cselekedeteihez. A FIB-vezetők előzetes ígéreteik ellenére megszavazták a tandíjat és minden megszorító intézkedést. Ráadásul gyávának nevezték azokat az alkotmányos jogukkal élő fiatalokat, akik tüntettek ezek ellen. Végső okként pedig itt vagyunk mi, a Fidelitas. Mára, tízéves korunkra kijelenthetjük: Magyarország legnagyobb, legmeghatározóbb, legerőteljesebb képviseletével rendelkező és legsikeresebb nemzedéki tömörülésévé váltunk.
- Miben mérhető ez a siker?
- Az ifjúságnak hatalmas előnye van az előttük járó generációkkal szemben - és ezt a Fidelitas mindig betartotta -, hogy mi, fiatalok lehetünk akár radikálisnak tűnően is nyíltak, őszinték, nem kell keresni a körmönfont megfogalmazásokat, a kerülő utakat és a kimódolt kifejezéseket. Megmondjuk az igazat mindenki szemébe. Főleg akkor tesszük ezt, ha igazságról, hazugságról, alapvető erkölcsi kérdésekről van szó. A Fidelitas mindig kiállt az igazságért, a demokráciáért, a fiatalokért. Semmilyen körülmények között nem volt hajlandó ezt feladni. Más ifjúsági szervezetek talán ott vesztették el a sikerességüket, hogy ezt nem tartották be.
- Éppen ez az őszinteség, a taktikázás, köntörfalazás nélküli beszédmód eshet áldozatul, ha személyekben, pozíciókban túlságosan összefonódik a Fidelitas a Fidesszel. Hogyan lehet ezt megakadályozni?
- Nagyon komoly az utánpótlásbázis a Fidelitason belül is. Rengeteg fiatal jön közénk, tehát az ifjúsági szervezeten belüli utánpótlás, az utánam jövők, a tizen-, huszonéves korosztály egyre erőteljesebben képviselteti magát. Azt gondolom, hogy nekünk is időben át kell majd adunk a stafétát.
- Ön mikor adja át az elnöki posztot? Ringbe száll a februári tisztújításkor?
- A közelmúltban töltöttem be a 28. életévemet, legfeljebb még egy ciklust töltenék el a Fidelitas elnökeként. Ez két esztendőt jelent.
-Milyennek látja a Fidelitas jövőjét, milyen célokat fogalmaz meg a következő négy-öt évre?
- Látom az utánunk jövők lelkesedését, dinamizmusát, és azt gondolom, ez a biztosíték arra, hogy a Fidelitas továbbra is a legsikeresebb magyarországi nemzedéki szervezet tud maradni. Nyilvánvalóan ez nem megy aktív politikai képviselet és a média számára kevésbé látványos munka elvégzése nélkül. Ha ennek a kettőnek az egyensúlyát ugyanolyan jól megtalálják az utánunk jövők, mint tették az elődeink és mi, akkor nem lehet baj.
- A célok közé tartozik az ifjúság nevelése egy bizonyos értékrend mentén?
- Egy politikai ifjúsági szervezet abban tud segíteni, hogy közösséget teremt, ahová a fiatalok szívesen tartoznak. A Fidelitasnak éppen ez a sikere. Mindenki tudja, milyen értékeket vallunk, semmilyen szinten nem árulunk zsákbamacskát.
Magyar Nemzet, 2006. 11. 21.