Jurij Noszenko felpanaszolta, hogy jelenleg Oroszországban egyetlen, az űrkutatással foglalkozó tudományos berendezés sincs. Orosz szakemberek csupán külföldi programokban vesznek részt. Ezek között említett öt asztrofizikai és öt, a Naprendszer tanulmányozásával foglalkozó programot. Elmondása szerint a külföldi programokhoz használt orosz műszerek "nagyon sikeresen működnek". A moszkvai asztrofizikai intézet (MIFI) igazgatója, Jurij Kotov arról számolt be, hogy az általa vezetett Koronasz-Foton program keretében folyó kutatásaikkal az orosz tudósok segítenek előkészíteni egy űrhajós expedíciót a Marsra, valamint előre jelezni, hogy milyen hatással járnak a napkitörések a Föld klimatikus folyamataira.
Az űrutazások rövid és hosszú távú előrejelzései lehetővé teszik a tudósok számára, hogy jó előre elgondolkodjanak azon, hogyan védekezzenek az űrhajósok szervezetére ható sugárzás ellen a hosszú űrutazások, ezen belül a bolygóközi expedíciók során - fejtegette. Mint mondta, feltételezhető, hogy mire a Mars-utazás megvalósul, a Nap aktivitása a jelenleginél lényegesen alacsonyabb lesz, viszont megnő a protonok aktivitása, amelyek alapvetően fenyegetik az emberek életét és egészségét.
A tudósoknak meg kell érteniük, hogyan változik a napkutatás, és ez miként hat a Föld klimatikus folyamataira. "El kell különítenünk egymástól a Nap hatását az emberi tevékenységétől, hogy fontos döntéseket hozzunk a Földön lezajló klímaváltozásról" - hangsúlyozta az orosz tudós. A Koronasz-Foton berendezésen lévő műszerek nagy részét Oroszországban készítették. A berendezés felbocsátását 2007 végére tervezik.
MTI - fidesz.hu