fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Általános választás kezdődött Hollandiában
2006. november 22., 08:49
Jan Peter Balkenende miniszterelnök Kereszténydemokrata Tömörülésének (CDA) sikere várható az utolsó mutatók szerint is a hollandiai előrehozott, általános választáson, amely szerdán reggel megkezdődött.

A szavazóhelyiségek fél nyolckor nyitottak a voksolásra, a választók este kilenc óráig járulhatnak az urnákhoz. Az első részeredmények röviddel urnazárás után, tíz óra tájban várhatók. Mintegy 12 millió választásra jogosult adhatja le voksát. Hollandiában hagyományosan magas a részvételi arány: a legutóbbi, 2003-as választáson a szavazásra jogosultak több mint 80 százaléka részt vett.

A legutóbbi közvélemény-kutatások egységesen azt jelzik, hogy a baloldali Munkapárt (PvdA) diadalával zárult tavaszi helyhatósági választásokkal szögesen ellentétes eredmény, a jelenlegi jobboldali kormány győzelme és Jan Peter Balkenende miniszterelnök újabb mandátumszerzése várható a választáson.

A választóknak azért kell a tervezettnél korábban urnához járulniuk, mert egy belső kormányvita miatt a koalíció nyár elején felbomlott, és a CDA azóta kisebbségben kormányzott jobboldali liberális partnerével, a Néppárt a Szabadságért és a Demokráciáért (VVD) párttal. 2002 óta ez már a harmadik választás az országban, és minden bizonnyal ugyancsak a harmadik, ahonnan a CDA kerül ki győztesen. Második legtöbb mandátumot az előrejelzések szerint a PvdA szerezhet, és a VVD is az élbolyban végezhet. Összesen kéttucat párt jelöltjei versengenek. Eredetileg jövő májusban tartottak volna általános választást Hollandiában.

A kampányban ezúttal meglepően kicsiny szerepet játszott a bevándorlás kérdése, amely a legutóbbi voksolásokon központi téma volt, mert annak kezelésében a vezető politikai erők hasonló állásponton vannak. A pártok ezúttal inkább gazdasági kérdésekre helyezték a hangsúlyt, az pedig a lassacskán beérő reformpolitikai eredmények révén minden bizonnyal Balkenendének kedvezett. Az előző két választástól eltérően a populista erők most várhatóan nem játszanak számottevő szerepet. A VVD-nél is jobb eredményre számíthat ugyanakkor Jan Marijnissen Szocialista Pártja (SP), amelyet mind a kereszténydemokraták, mind a középbal Munkapárt riválisként kezelnek.

A választáson győztes párt vezetőjét a hagyományok szerint Beatrix királynő bízza meg kormányalakítással. Ha a végeredmény túl szorosnak bizonyul, a királynő előbb kijelölhet egy úgynevezett informátort is, akinek feladata, hogy a pártok között közvetítve felmérje, milyen lehetőségek nyílnak a kormányalakításra.

MTI - fidesz.hu