fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Glattfelder jelentése az uniós borreformról
2006. november 22., 18:08
A jelentés megállapítja, hogy az uniós borágazat reformjára elsősorban a belső fogyasztás csökkenése, valamint a nemzetközi versenyképesség romlása miatt kerül sor. Miközben az elmúlt években rohamosan nő az "újvilági" bortermelő országokból, Ausztráliából, Dél-Afrikából, Chiléből, Argentínából, valamint az USA-ból a behozatal, a jelenleg piacvezető EU borexportja alig nő, vagy éppen stagnál.

A jelentés ezért az európai borok külpiaci pozícióinak megerősítése érdekében felhívja az Európai Bizottságot, hogy határozottabban képviselje az európai bortermelők érdekeit a nemzetközi piacokon, és lépjen fel a földrajzi eredetjelzők védelmének megerősítése érdekében.

"Az Európai Unió nem engedheti meg azt, ami például ma a tokajival Oroszországban és Ukrajnában történik. Ezekben az országokban évente több millió palack bort értékesítenek a Tokaji nevet felhasználva, úgy, hogy azoknak Tokajhoz semmi közük nincs. Nyilvánvalóan megsértik a magyar és egyúttal az uniós eredetvédelmi szabályokat. Brüsszelnek nemcsak a magyar, hanem az európai borok piacainak és hírnevének megvédése érdekében is kötelessége fellépni ezek ellen a hamisítások ellen" - mutatott rá a képviselő.

Ami az egyre növekvő uniós borimportot illeti, a jelentés felszólítja az Európai Bizottságot, hogy minden esetben azonos szabályok vonatkozzanak az európai, illetve az importált borokra is.

Az importált borok jelentős részét az EU-ban nem engedélyezett eljárásokkal állítják elő. Ezeknek a költségek csökkentése mellett gyakran az a céljuk, hogy a szőlőművelés és borkészítés hiányosságait elfedjék.

A képviselő azt reméli, hogy javaslati nyomán az európai bortermelés nemcsak a nemzetközi piacokon válik sikeresebbé, hanem az EU-n belül is hatékonyabban veszi fel a harcot az Európán kívülről érkező konkurenciával szemben - áll a közleményben.

MTI - fidesz.hu