fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A vajdasági kisebbségek helyzete súlyosabb, mint ahogy azt Brüsszel értékeli
2006. november 23., 14:17
A vajdasági kisebbségek helyzete jóval súlyosabb annál, mint amit a Brüsszeli Bizottság november 8-án kiadott értékelése tükröz - mutat rá Becsey Zsolt, európai parlamenti képviselő közleménye.

A vajdasági kisebbségek helyzete jóval súlyosabb annál, mint amit a Brüsszeli Bizottság november 8-án kiadott értékelése tükröz Szerbiáról. Erre hívtam föl a figyelmet az Európai Parlament és a szerb törvényhozás közötti első vegyes bizottsági ülésen, 2006 november 21-én és 22-én, Brüsszelben. (Azért volt ez az első ilyen ülés, mert eddig a szerb-montenegrói államszövetség parlamentjével tartottunk ilyen találkozókat.)

A vegyes bizottsági ülésen általam a vajdasági kisebbségekről elmondottak alátámasztására 18 oldalas, angol nyelvű dokumentumot bocsátok a Bizottság és a Tanács rendelkezésére. Ez esetleírásokkal alátámasztva ismerteti a vajdasági magyarság problémáit, az érintettek által adott információk alapján. (A dokumentum magyarul is, angolul is elérhető a www.becseyzsolt.hu honlapon.)

Elmondtam a szerb félnek, hogy - őshonos kisebbségekről lévén szó - ugyanazt a jogot kell kérniük a koszovói szerbeknek, mint amit megadnak a vajdasági magyaroknak vagy más ottani nemzeti-etnikai kisebbségeknek. Minthogy kisebbségek megmaradásának feltétele az autonómia különböző formáinak megadása, ezért ezt az elvet ugyanúgy kell alkalmazni minden kisebbségi csoport esetében - érveltem.

Javaslatomra bekerült a közös közleménybe (mellékelve), hogy a Vajdaságban fontos az etnikumok közötti párbeszéd és együttműködés.

Ugyancsak kezdeményezésemre vettük be a közös közleménybe azt is, hogy a szerbiai igazságszolgáltatásban és a rendőrségnél a kisebbségek méltányos képviseletét kell megvalósítani.

Szintén az én javaslatomra tartalmazza a közös közlemény, hogy Szerbiában a privatizáció folyamán is fontos biztosítani az átláthatóságot.

Bíráltam a Tanácsot és a Bizottságot azért, mert a vízumkérdésben csupán részleges lépéseket tett a szerb állampolgárok utazásának könnyítésére. Felhívtam a figyelmet arra, hogy miuátn Magyarország hamarosan belép a schengeni övezetbe, az utazási kordon közvetlenül a szerb határra kerül. Ezért kértem, hogy a vízumkönnyítés után már magáról a vízum eltörléséről kezdődjön meg a vita az Európai Unióban. Mindezt a közös közleményben is sikerült elfogadtatnom.

Brüsszel, 2006 november 22.

Dr. Becsey Zsolt
Európai Parlamenti képviselő

fidesz.hu