Az RMDSZ által 1996-ban létrehozott, kiterjedt oktatási támogatási rendszert működtető intézményt alapítói, köztük az RMDSZ vezető tisztségviselői, kolozsvári értelmiségiek méltatták az ünnepségen. Az intézményt vezető Kelemen Hunor az alapítvány eddigi tevékenységét ismertette.
Markó Béla, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke elmondta, egy évvel az alapítvány megszületése előtt, 1995-ben az RMDSZ rendkívül nehéz helyzetben volt: a szövetség által kidolgozott oktatási törvény, illetve az ennek támogatására összegyűjtött mintegy 500 ezer aláírás dacára ugyanis a román parlament olyan oktatási törvényt fogadott el, amely továbbra is elfogadhatatlan tiltásokat tartalmazott a magyar nyelvű oktatásra nézve.
Az ennek hatására összehívott, több tízezer ember részvételével lezajlott székelyudvarhelyi tiltakozó gyűlésen az RMDSZ kiáltványt fogadott el. A dokumentum az elnök szerint elsőként fogalmazta meg azt a ma is érvényes felismerést, hogy az erdélyi magyarság megmaradásához és boldogulásához nem elég csupán a politikai küzdelem, nem elég a törvényes keretek megváltoztatása, hanem elengedhetetlenül szükséges a saját, önálló intézményrendszer kiépítése is.
Ennek szellemében, azon a rendezvényen jelentették be az Iskola Alapítvány létrehozását is, amely azóta az erdélyi magyar oktatás legfőbb támogatójává vált. Markó Béla úgy értékelte: az Iskola alapítvány példája ma is előremutató. Emlékeztetett a székelyföldi területi autonómia megteremtésére irányuló törekvésre, kifejtve, hogy nem kell kivárni az ehhez szükséges törvényes keretek megszületését, addig is dolgozni, tenni kell az autonómiáért.
MTI - fidesz.hu