A konzervatív német napilapban Joachim Herr "A globalizáció nem ismer morált" címmel ír a Siemens egyre terebélyesedő korrupciós botrányáról. A Siemens csúcsvezetése továbbra is néma marad.
Eltekintve a munkatársaknak szánt kitartásra buzdító jelszavaktól, a müncheni elektronikai koncert elnöksége és felügyelő bizottsága hallgat, miközben naponta újabb és újabb részletek kerülnek napvilágra a cég kenőpénz botrányáról. S a legfelsőbb menedzsment hallgatása csak további gyanút kelt a közvéleményben, miszerint minimum tudtak a titkos kasszák létéről és eltűrték azt.
Az egyik gyanúsított arról értesítette a müncheni államügyészséget, hogy 2004 elején Thomas Ganswindtet, a Siemens vezetékes ICN hálózatának vezetőjét tájékoztatta a kenőpénzek fizetéséről. Ganswindt kifejezte azt a szándékát, érjék el, hogy a kifizetett kenőpénzek mennyiségét csökkentsék, írta Süddeutsche Zeitung. Siemens és az államügyészség hallgat erről.
A legfrissebb tudósítások már felvetik annak a kérdését, hogy a cég elnöke, Heinrich von Pierer, majd 2005. januárjától utóda, Klaus Kleinfeld vélhetően tudtak cégük szennyes praktikáitól. A Siemens kommunikációs részlegének egyik munkatársa nem igazán lepődött meg a botrányon és az eddigi nyomozási eredményeken. "Egyes országokban, mint Nigériában, kenőpénz nélkül képtelenség megrendeléshez jutni."
Az ügy méretein sincs meglepődve mondván, ha a mostanában emlegetett 200 millió eurót elosztjuk több évre és az elnyert nagyszámú megbízatásra, akkor a kenőpénz egyes esetekre lebontva nem is olyan magas. "Globaliáció az globalizáció és nem ismer morált", írta Wigand Cramer, az IG Metall - a német vasasszakszervezet a szerk. - munkatársa a szakszervezet honlapján. "Ott nem maradnak tiszták a kezek." Szerinte a média álszent módon viselkedik, amikor felháborodik egy teljességgel mindennapos eseményen.
Keresztes Lajos, MNO
fidesz.hu