fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Tajték a felszínen
2006. november 29., 08:12
Nem nyomoz a Rába habzása miatt a Vas Megyei Rendőr-főkapitányság, miután elutasították azt a feljelentést, amelyet korábban Szentgotthárd polgármestere tett ismeretlen tettes ellen. A rendőrség elfogadta a környezetvédelmi felügyelőség véleményét, hogy a szennyezés csak esztétikailag zavaró.

Elutasította a Vas Megyei Rendőr-főkapitányság gazdaságvédelmi osztálya azt a feljelentést, amelyet a Rába habzása miatt tett november elején Viniczay Tibor, Szentgotthárd polgármestere - erősítette meg értesüléseinket Szalai Ferenc, a megyei rendőrség sajtóreferense. Miként megírtuk: a városban valószínűsítik, hogy a szomszédos, ausztriai Steiermark területén működő bőrgyárak bocsátják a folyóba a habzást kiváltó vegyi anyagokat.

A rendőrség azért nem nyomoz, mert a Nyugat-dunántúli Környezetvédelmi Felügyelőségtől kapott szakértői vélemény szerint a Rába szennyezettsége határérték alatti, és a folyó habzása csupán esztétikailag zavaró. Ugyanakkor megállapítottuk, hogy a habzás nem bűncselekmény következménye, ezért az ügyet a feljelentő kérése ellenére nem adtuk át az osztrák hatóságoknak - fűzte hozzá Szalai Ferenc.

Viniczay Tibor még nem döntötte el, miként folytatja a Rába védelmében foganatosított intézkedéseit, de azt szeretné, ha a rendőrség segítséget nyújtana a városnak - közölte lapunkkal.

Ismert: a polgármester feljelentése után több magyar szakhatóság is esztétikai gondként kezelte a a folyó habzását. Labritz Béla, szentgotthárdi helyi képviselő figyelmeztetésére viszont a Környezetvédelmi és Vízgazdálkodási Kutató Intézet munkatársai kimutatták: a Rába vizébe mosószerek alapanyagaként ismert naftalin-diszulfonát került. Ezután a magyar hatóságok elismerték, hogy baj van, és az Osztrák-Magyar Határvízi Bizottság a gyárakat arra kötelezte: júliusig szüntessék be a szennyezést, de ezt nem tették meg. Helyi vezetők szerint a habzás jelentős idegenforgalmi bevételektől foszthatja meg a munkanélküliséggel küzdő Szentgotthárdot. Keresztessy Katalin, a gödöllői Szent István Egyetem biológusa emellett kimutatta, hogy a folyó védett halfajtái megritkultak.

Szentgotthárdtól száz méterre, de Ausztria területén hatalmas szemétégetőt akar felépíteni egy osztrák cég. Az objektum a távoli osztrák városokat nem veszélyezteti, hazánk területét és levegőjét viszont nagymértékben szennyezné.

Kristály Lehel, Magyar Nemzet


fidesz.hu