Közülük jött közénk, hozzánk Petrás Mária, aki munkáiban ezt az üzenetet tolmácsolja. Bennük érzem e földnek, e népnek lelkét... Színezése kifinomult, nemes patinával átitatott, s mondanivalója a szülőföldből táplálkozó mély vallásosság és tiszta emberség. Piéták, madonnák, változatok a csángó hitvilágra és életre... Isten s a boldogságos Szűz Mária, kiben oly nagyon hisz, áldja meg és segítse őt és népét, amelyből vétetett - mondta Szervátiusz Tibor, Kossuth díjas szobrászművész az induló csángó kerámikus egyik kiállításán majd tíz évvel ezelőtt. Időközben felcseperedett a művésznő leánya, Petrás Alina, s tegnap közösen mutakoztak be Budapesten, a Vármegye Galériában.
- Édesanyám az én mesterem. Témáinkban, megközelítésünkben különbözünk: édesanyám egyházi témájú, biblikus jellegű kerámiákat készít, engem pedig valahogy szinte a kezdetektől a magyar motívumok, jelképek világa fogott meg - sajátos módon és stílusban. Szeretem az Életfa-motívumot, a virágokat... Foglalkoztat a magyar mondavilág, a csodaszarvas, amit megmintáztam dobozka formájában. Szeretem a Nap-motívumot, ami a megtisztulás jelképe - a bűnök lángra vetését vélem benne látni - vallja magáról az induló tehetség. Anya, s leánya: a csángó kultúra tiszta forrásai...
Az Erdély Művészetéért Alapítvány által támogatott Vármegye Galériában 2006. november 29-e óta látogatható Petrás Mária Szervátiusz Jenő-díjas csángó iparművész, és lánya Petrás Alina karácsonyi kiállítása. A tárlat megtekinthető 2007. január 20-ig. (Cím: V. Budapest, Vármegye utca 11.)
Frigyesy Ágnes - fidesz.hu