Mátrai Márta, a találkozót kezdeményező fideszes politikus sajtótájékoztatón közölte, azért kérte képviselőtársait az egyeztetésre, mert ismeretei szerint egyközpontú régió körvonalazódik a Dél-Dunántúlon, amelyben egyedül Pécsnek lenne központi szerepe. Hozzátette: ezt elkerülendő Kaposvár polgármestere és a Somogy megyei közgyűlés elnöke az országgyűlési képviselők segítségét kérte.
A fideszes politikus nehezményezte, hogy már meglévő és jól működő regionális központok székhelyét a tervek szerint Kaposvárról a baranyai székhelyre tennék át.
Szita Károly, Kaposvár polgármestere hangsúlyozta, a közigazgatás átszervezésének tétje az, hogy erősödik vagy gyengül Kaposvár szerepe a régióban. Hozzátette: a Dél-Dunántúli Regionális Fejlesztési Tanács két héttel ezelőtt megerősítette azt az 1997-ben elfogadott döntését, mely szerint Kaposvár régiós társközpont. Ennek mindenben meg is tud felelni a somogyi megyeszékhely - emelte ki a város polgármestere.
Emlékeztetett arra, hogy 1999 és 2001 között kilenc regionális központ alakult Kaposváron. Most viszont arról szólnak a hírek, hogy ezek közül is többet áttelepítenek Pécsre, s az újonnan alakulók jó része is ottani székhellyel működne - mondta Szita Károly, aki megjegyezte, hogy ezt semmi nem indokolja. Rámutatott: Kaposvárt földrajzi fekvése, szakemberekkel és infrastruktúrával való ellátottsága egyaránt alkalmassá teszi regionális központok székhelyének.
A polgármester reményét fejezte ki, hogy valamennyi országgyűlési képviselőre számíthat a megyében. Hiszen mindannyiunk érdeke, hogy Kaposvár nyertese és ne vesztese legyen a közigazgatás reformjának, a regionális átszervezésnek - tette hozzá.
Gelencsér Attila, a megyei közgyűlés elnöke annak az aggodalmának adott hangot, hogy a megye kistelepülésein élők a tervezett regionális átszervezésekkel csak körülményesen tudják majd intézni az ügyeiket. Hangsúlyozta: a régió nem cél, hanem eszköz az uniós források lehívására, ezt és a lakosság érdekét kell tehát szem előtt tartani a döntéshozóknak.
MTI - fidesz.hu