Az Autóker-csoporthoz tartozó Ház a Szinyei Merse utcában Kft. új társasházát a VI. kerületi önkormányzat jogerős döntése szerint részben vissza kell bontani, az engedélyezett 80 helyett ugyanis a terület 96 százalékán helyezkedik el - adta hírül a napokban a kivitelező Európai Építő Zrt., aki sérelmezi, hogy az építtető késedelmes teljesítés címén lehívta azt a 480 millió forintos feltétel nélküli bankgaranciát, amit jogszabályok szerint rendkívüli esetekre kell a kivitelezőknek biztosítani. - Mi korábban is jeleztük, hogy a beépített terület nagyobb, mint a megengedett, és a szerződésben is az szerepel, hogy ezért az építtetőt terheli a felelősség - szögezte le a bíróságon jogorvoslatot kereső Európai Építő vezérigazgatója. Dobos Péter szerint a magyar szabályozás e területen siralmas, a feltétel nélküli lehívás lehetősége pedig nonszensz, hiszen lehetetlen helyzetbe sodorja a kivitelezőket. Komoly gond az is, hogy a megrendelők jó része nemzetközi vállalat, amelyek csak egy-egy program megvalósítására, néhány évre hívnak életre hazai cégeket - tette hozzá. Vitás esetekben a kivitelezők gyakran azzal szembesülnek, hogy mire a jogi procedúra véget ér, a beruházót felszámolták.
Más történet rajzolódik ki az Autóker értékesítési igazgatója, Aradi Ferenc elbeszélésében. Lapunk megkeresésére közölte: az Európai Építő a múlt héten jelezte, hogy kiszáll a társasház építéséből, azóta le is vonult a területről. Az Autóker tehát kénytelen volt élni a garancia lehetőségével, rájuk maradt ugyanis az alvállalkozók kifizetésének és az építkezés befejezésének feladata. Az esetleges visszabontás körüli vitának ehhez nem sok köze van, ráadásul jó esély van arra, hogy a hatóságok végül engedélyezik azt, hogy az épületet jelen formájában fejezzék be. Az Európai Építő már a vita kitörése előtt is késésben volt - jelentette ki Aradi Ferenc, és hangsúlyozta, hogy az Autóker-csoport egyetlen cégét sem számolták még fel a beruházás lezárása után.
A szerződés megszűnésével kapcsolatban a kivitelező közölte: a megállapodást nem ők mondták fel, hanem az az építési hatóság fennmaradást megtagadó határozatával hatályát vesztette. Az Európai Építő tárgyalásokat kezdeményezett az Autókerrel, mire azonban találkoztak volna, a megrendelő már le is hívta a súlyos összeget. A két fél abban egyetért, hogy nem egyedi esetről van szó. Míg Aradi Ferenc az építőipar tisztulását olvassa ki a folyamatokból, Dobos Péter arról beszélt, hogy kisebb cégeket a csődbe is taszíthat egy hasonló eset.
Az eredetileg a beruházó védelmét szolgáló bankgaranciát az utóbbi években gyakran teljesen megalapozatlanul és aránytalanul vetik be az építőcégek ellen - vélekedik Tolnay Tibor, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke is, aki szerint a jelenség a projektcégek megjelenésével harapódzott el. A perek végén az építők jó esetben is csak pár millió forintos kft.-kkel találják szembe magukat, ezért a szövetség a jogi procedúra gyorsítását kéri a kormánytól. Emellett a versenyhivatalnál erőfölénnyel való visszaélés címén indítanak eljárást, és az unióban ismeretlen feltétel nélküli garanciák ügyében a Bankszövetséget is megkeresték. Az ÉVOSZ régóta a jogszabályok módosítását kéri a kormánytól, ám az eddigi javaslatokról igen lesújtó a véleményük.
Az Országgyűlés hónapok óta készül e tárgyban a közbeszerzési törvény módosítására. Az ÉVOSZ szerint azonban a tervek egy része a magyar cégek ellehetetlenüléséhez vezetne. A gazdasági bizottság a hét elején újra nekiveselkedett a korábban már lezárt vitának, és a honatyák immár talán figyelembe veszik a szakma véleményét. A karácsony előtt megszülető törvénytől azonban gyökeres változás nem várható, a javaslat ugyanis csak a közbeszerzésekre vonatkozik, márpedig a körbetartozások több száz milliárd forintra becsült összege javarészt nem ebben a szektorban halmozódott fel.
Kiss Roland, Magyar Nemzet
fidesz.hu