Elmondta, hogy a 2008-2012 között az ország kvótagazdálkodását meghatározó Nemzeti Kiosztási Tervet (NKT) a kormány valószínűleg csak januárban tudja elküldeni az Európai Bizottságnak (EB), ahonnan három hónapon belül érkezhet meg a jóváhagyás.
A tanácsos kifejtette, hogy az idei év feladata még átvezetni a dokumentum tervezetébe azokat az észrevételeket, amelyek az NKT november 20.-án lezárult társadalmi vitája kapcsán érkeztek a KVM-hez.
A társadalmi konzultáció ideje alatt mintegy száz jelzés érkezett, többnyire az ETS-be tartozó több mint 250 magyarországi létesítmény üzemeltetőitől, illetve érdekképviseleteiktől.
A cégek keveslik a nekik szánt kvótamennyiségeket, amelyeket szerintük a tárca helytelen számítások alapján kalkulál. A vállalatok egyrészt a KVM szén-dioxid kibocsátásokra vonatkozó előrejelzéseit keveslik, de növelnék a termelésükhöz prognosztizált fajlagos kibocsátásokat is - mutatott rá Kelemen Ágnes.
Hozzátette, hogy érkezett jelzés zöld szervezetek részéről is, amelyek ugyan csökkentést javasolnak, de alapvetően elégedettek az NKT-vel. A tanácsos utalt a Levegő Munkacsoport véleményére, akik szerint a tárca összességében kiegyensúlyozottan veszi figyelembe a környezetvédelem és a gazdaság érdekeit.
Az NKT társadalmi konzultációra bocsátott tervezete szerint a magyarországi cégek évente átlagosan 30,845 millió tonna szén-dioxid kibocsátásához kapnának engedélyt a 2008-tól kezdődő öt évben. A dokumentum évente átlagosan mintegy 12 százalékkal több szennyezési jogosultságot "allokálna" a 2005-2007 között kiosztottnál, a növekmény nagy részét az új belépők számára különítené el, illetve térítés ellenében osztaná ki a tárca.
A KVM álláspontja az, hogy a teljes kvótamennyiség mértékén semmiképpen nem változtat, legfeljebb egyes ágazatok kvótaszintjét finomítja - közölte a tanácsos.
Megjegyezte: az uniós tapasztalatok azt mutatják, nem érdemes emelni a kvótamennyiséget, mert a nagyvonalú terveket Brüsszel úgyis visszautasítja. Kelemen Ágnes példaként a magyarhoz a mértékeket tekintve hasonló szlovák kiosztási tervet említette. Pozsony évi 41,4 millió tonnára kért engedélyt Brüsszeltől, ahol végül 30,9 millió tonnát hagytak számukra jóvá.
A tanácsos elmondta azt is: a magyar kormányon belül egyeztetés van arról, hogy milyen arányt képviseljen az összkvótán belül az állam által visszatartott, s később aukción értékesíthető kvótamennyiség. Árverési céllal a KVM a jelenlegi időszak kiosztásához hasonlóan 5 százalékot tartalékolna.
Kelemen Ágnes kitért arra, hogy az EB eddig 11 tagállam kiosztási tervét véleményezte, amelyek közül 10 terv esetében a kiosztani tervezett mennyiség csökkentését írta elő, egy tervet változatlan formában elfogadott. A június végi határidő óta Magyarországon kívül még öt tagország nem adta le máig sem kiosztási tervét, ellenük a bizottság eljárást kezdeményezett. A tanácsos szerint a magyar NKT késlekedése nem lesz olyan mértékű, ami pereskedéssel vagy szankciókkal járna.
Az éghajlatvédelmi célokat szolgáló ETS 2008-tól kezdődő időszakában kvótát kapnak cégek létesítményei olyan ágazatokból, mint az 50 megawatt feletti villamosenergia termelés, a lakossági és közületi távhő-termelés, a cukorgyártás, a saját célú tüzelőberendezések és ipari hőtermelés, a bioüzemanyag gyártás, a földgázszállítás és tárolás, a fémércek pörkölése és zsugorítása, vas- és acélgyártás, cementgyártás, mészgyártás, üveggyártás, tetőcserepek, téglák gyártása, valamint a cellulóz- és papírgyártás.
MTI - fidesz.hu