fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Külkereskedelem: Szeptemberig 1,749 milliárd euró a hiány
2006. december 1., 11:17
A külkereskedelmi mérleg hiánya az idén január-szeptemberben 1,749 milliárd eurót tett ki, az egyenleg 423 millió euróval javult, a választások miatt katasztrofális előző évi azonos időszakához képest - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken. A hiány azonban így is folytogató.

A korábban közölt első becslés szerint az első kilenc hónapban a külkereskedelmi termékforgalom hiánya 1,795 milliárd euró volt, szemben a 2005 azonos időszaki 2,171 milliárd euróval.

Az idén január-augusztusban a külkereskedelmi mérleg hiánya 1,679 milliárd euró volt, 382 millió euróval kevesebb az egy évvel korábbinál.

Tavaly a külkereskedelmi termékforgalom első kilenc havi hiánya 2,1 milliárd euró volt, 1,126 milliárd euróval alacsonyabb az egy évvel korábbinál.

Az idén az első kilenc hónapban előzetes adatokból számítva a kivitel volumene 16, a behozatalé 11 százalékkal nőtt 2005 azonos időszakához viszonyítva. Folyó áras forintadatokból számítva az export 24, az import 22 százalékkal bővült, euróban mérve a növekedés üteme 15, illetve 13 százalék volt.

Forintban számolva a külkereskedelmi mérleg hiánya 460 milliárd forintot tett ki, az egyenleg 77 milliárd forinttal javult a megelőző év azonos időszakához képest.

Az idén január-szeptemberben a kivitel értéke 11.147 milliárd forint, 41.980 millió euró, a behozatalé 11.607 milliárd forint, 43.728 millió euró volt.

A forgalom forintárszintje exportban 7, importban 9 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva, ez - a forint mintegy 8 százalékos gyengülését figyelembe véve - kivitelben lényegében változatlan, behozatalban pedig másfél százalékos devizaárszint-növekedést jelent.

A cserearány 2 százalékkal romlott, ami az energiahordozók kereskedelmében tapasztalt árszintnövekedés következménye.

A gépek és szállítóeszközök volumene exportban 18, importban 13 százalékkal nőtt az egy évvel korábbi szinthez képest.

Az importban a gépjárműmotor-alkatrészeket, exportban pedig a gépjárműmotorokat jelentős értékben tartalmazó energiafejlesztő gépek és berendezések kivitelének forintértéke negyedével, a behozatalé pedig 16 százalékkal emelkedett.

A feldolgozott termékek körében a kivitel volumennövekedése 14, a behozatalé 12 százalékot tett ki. Az árufőcsoporton belül a gyógyszerek, gyógyszerészeti termékek exportértéke 43, az importé pedig 29 százalékkal növekedett.

Az energiahordozók behozatalának volumene 2 százalékkal nőtt, a kivitelé ezzel szemben 5 százalékkal csökkent. A továbbra is igen jelentős, importban 41, exportban pedig 31 százalékos árszintnövekedés miatt ugyanakkor az árufőcsoport folyó áron számított forgalma határozott növekedést mutat.

A jelentős importtöbbletet felmutató árufőcsoport behozatalának forintárszintje két év alatt mintegy 75 százalékkal emelkedett, bár idén az árszintnövekedés üteme negyedévről negyedévre mérséklődött.

Az Európai Unió tagállamaiba irányuló magyar export volumene 12, az onnan érkező importé 11 százalékkal bővült az első kilenc hónapban. A régi tagállamok csoportjával a behozatal, az újak esetében a kivitel nőtt nagyobb ütemben.

Az Európai Unió egészével folytatott kereskedelem egyenlege 146 milliárd forinttal javult, a mérleg 483 milliárd forint aktívummal zárta a január-szeptemberi időszakot.

Az unión kívüli országokkal lebonyolított forgalomban a kivitel volumene 26, a behozatalé 11 százalékkal lett nagyobb. Az exportnál határozottabb árszintemelkedést mutató behozatal miatt ugyanakkor az egyenleg tovább romlott, a 943 milliárd forintnyi deficit 69 milliárd forinttal több a bázisidőszakihoz képest. Az egyenleg romlásában az egyik tényezőt az ázsiai országokkal folytatott kereskedelem hiányának 100 milliárd forintos növekedése jelentette, amit jelentősen befolyásolt az LCD kijelzős televíziókészülékek hazai gyártásához szükséges alkatrészek, részegységek importjának felfutása.


MTI - fidesz.hu