A műholdas kapcsolattal rendelkező szerkezetet ünnepélyes keretek között leplezték le a thaiföldi Phuket-szigeten, amely súlyos károkat szenvedett három évvel ezelőtti pusztító szökőárban. A berendezést Thaiföld és Srí Lanka között nagyjából félúton, a Nicobar-szigeteknél eresztik le a tengerbe, a thaiföldi parttól mintegy 1100 kilométerre.
A közel félmillió dollárt érő érzékelő bóját Washington adományozta Thaiföldnek, amelyre a karbantartási feladatok hárulnak. A második bóját a jövő év áprilisában helyezik üzembe Szumátránál. Az Indiai-óceánban összesen 22 ilyen, amerikai gyártmányú érzékelő berendezést helyeznek el. Thaiföldön ezenfelül az elmúlt három évben mintegy 90 szökőárjelző tornyot emeltek az Andamán-tenger partja mentén.
A 2004. december 26-án, az indonéziai Szumátra partjainál történt földrengés okozta szökőárban közel negyedmillió ember halt meg 12 térségbeli országban.
A kutatók gyakorlatilag perceken belül tudomást szoktak szerezni tengerfenéki földrengésekről, ismertté válik számukra a földmozgás erőssége és helye is, de eddig nem tudták megállapítani, hogy ez okoz-e cunamit.
A amerikai kutatók a kilencvenes évek közepén fejlesztették ki a DART-rendszert, és ma már húsz érzékelő bója van Csendes-óceánban. A rendszer kiválóan vizsgázott a november 15-én, a Kurill-szigeteknél történt 8,1 erősségű földrengés során. Öt DART-bója azonnal kezdte küldeni az információkat a központi figyelőállomásra, jelezvén, hogy a földmozgás nagyon gyenge hullámokat gerjesztett.
MTI - fidesz.hu