A három nap alatt az országos konferencián 30 előadás hangzik el a Nemzeti Család- és Szociálpolitikai Intézet Képzési Központjában. Történészek, kutatók, jogtörténészek, levéltárosok elemzik majd a megtorlások, leszámolások módszereit, eszközeit, nem csak 1956 tükrében. Szó lesz a rendezvényen a "malenkij robotról", a magyarországi svábok internálásáról, a vörös- és a fehérterrorról, a zsidóság és a bűnbakképzés összefüggéséről is.
Az 1956-os forradalom kapcsán előadásokat tartanak többek között az 1950-es évek katona-pereiről, a megtorlás méreteiről, irányáról és módszereiről a magyar honvédségnél a forradalom leverése után, az ezt követő szovjet politikai kontrollról, az 1956-os perek koncepciós elemeiről, az ÁVH-ról, vagy az erőszak tapasztalatairól a politikai diktatúrákban.
Az 1956. december 8-i salgótarjáni sortűzről Á. Varga László, Budapest Főváros Levéltárának főigazgatója tart előadást szerdán, csütörtökön pedig levetítik A salgótarjáni sortűz című filmet.
1956. december 8-án mintegy négyezer fős tömeg követelte több letartóztatott bányász szabadon bocsátását, a tömegre szovjet katonák és karhatalmisták nyitottak tüzet. Csaknem 50-en meghaltak és több mint 80-an megsebesültek a sortűz nyomán, de az áldozatok és sebesültek számáról máig sincsenek pontos adatok.
MTI - fidesz.hu