George Bush elnök hét eleji lettországi és észtországi vizitje során közölte: megpróbálja meggyőzni a kongresszust arról, hogy további országok kerüljenek be a vízummentességi programba. A NATO rigai csúcstalálkozóján Václav Klaus cseh elnöknek is azt mondta, hogy az új európai uniós tagországok vízumkötelezettségének eltörlését fogja kezdeményezni.
A minisztérium jegyzéket tett közzé azokról az intézkedésekről, amelyekkel - a vízummentességre pályázó államokkal együttműködve - erősíteni szándékoznak a vízum nélküli beutazásokat lehetővé tevő program biztonságán, és amelyek teljesítésével az érintett országok előbb csatlakozhatnak a programhoz.
Az elektronikus utazás-jóváhagyási program keretében az Egyesült Államok előzetes információkat vár a vízummentes beutazókról, akiknek cserébe elektronikus úton fogják jelezni látogatásuk engedélyezését. Ez a modell Amerika és Ausztrália között már évek óta működik.
Washington adatcserét tervez az utasokról; információkat, segítséget kér attól az országtól, ahol a beutazó lakik. Annak az országnak, amely az illegális bevándorló otthona volt, bele kell egyeznie, hogy fogadja a hazatoloncoltakat. Amennyiben az adott ország ebbe nem egyezik bele, akkor az Egyesült Államok kénytelen lesz megtűrni területén az illegálisan ott tartózkodókat. A vízummentességet élvező országnak azonnal vissza kell fogadnia azokat az állampolgárait, amelyek Amerikában törvényt sértettek.
Az amerikai belbiztonsági minisztérium ezen túlmenően a vízummentes körbe tartozó államokkal arra fog törekedni, hogy az utazási dokumentumok megfeleljenek az elfogadott normáknak.
Az Egyesült Államok ösztönözni fogja ezeket az államokat, hogy gép által is olvasható, biometrikus adatokat tartalmazó útleveleket bocsássanak ki digitálisan bemásolt fotóval. Szorgalmazni fogják a kicserélt útlevelek megjelölését, a több útlevéllel utazók azonosítását és a biometrikus elektronikus útlevelek gyors kiadását.
Az Egyesült Államok ezenkívül biztonsági utaskísérőket kíván alkalmazni a nemzetközi járatokon, ebben is együttműködést vár el a vízummentes államoktól. Washington végül szigorú repülőtéri biztonsági vizsgálatokat, mindenekelőtt a poggyászok lehető legalaposabb átvilágítását követeli a szóban forgó országoktól.
A minisztérium arról nem közölt semmit, meg kívánják-e változtatni azt az előírást, amely sok állam számára a legfőbb akadálya a vízummentes programhoz való csatlakozásnak: e szerint az elutasított vízumkérelmek aránya nem haladhatja meg a 3 százalékot. A minisztérium közlése szerint a vízumkérelmek visszautasítása a konzuli hivatalok azon félelmét tükrözi, hogy az utasok nem tartják be a turista- vagy egyéb korlátozott idejű vízumok érvényességi idejét.
MNO - fidesz.hu