Ez nemcsak abból érződik, hogy állásukat féltő, ezért feszültebb ügyintézőkkel találkozhatunk, hanem abban is tetten érhető, hogy a beharangozott nagy átalakítások látványosan lelassultak, egyre több fronton kénytelen visszavonulót fújni a kabinet, valamint számos olyan intézkedés születik, ahol a végrehajtás zűrzavarba fullad. Bizonyosan erre a sorsra jut az új gázár-támogatási rendszer is, amelyre tegnaptól lehet benyújtani az igénylőlapokat. Már most borítékolni lehet: rövidesen változtatni kell az eljáráson, amely nemcsak elképesztően igazságtalan, hanem kezelhetetlen helyzeteket is teremt a hivatalokban.
Egy-két hónapon belül ugyanis azzal szembesülhet majd az államkincstár, hogy Magyarországon él a legtöbb szegény vállalkozó és üzletember a világon. A nagy újításról, tehát a jövedelem alapján kiosztható támogatásról gyorsan kiderült, hogy míg például a patinás, elkerített villákban élőknek tálcán kínálja a törvényes lehetőségeket a valós kereset eltitkolására, a gyári munkásnak vagy a pedagógusnak a trükköző gazdagok gázszámláját is fizetnie kell. Olyan tágra nyitja a kiskapukat a vonatkozó kormányrendelet, hogy szinte mindenre adott a lehetőség, könyvelés kérdése az egész. Az a vállalkozó, akinek van egy kis sütnivalója, lényegében olyan jövedelmet ír az igénylőlapra, amilyet csak akar. S nem is hibáztatható ezért, hiszen a kabinet szemmel láthatóan eldöntötte: azokon veri el ismételten a port, akik - ahogy mondani szokás - bérből és fizetésből élnek, és a fix havi apanázsuk miatt lényegében minden hatóság előtt nyitott könyv az anyagi helyzetük. Őket a legkönnyebb megsarcolni, ezért van az, hogy ez az a réteg, amelyik egyébként is a közterhek zömét viseli. Talán nem véletlen az sem, hogy a különféle felmérések a magyar társadalomban az egyes rétegek közti vagyoni különbségek drámai növekedését jelzik. A gazdagok pénztárcája vastagodik, a szegények száma pedig szaporodik, mégpedig azért, mert egyre több honfitársunk kerül olyan helyzetbe, hogy nem tudja megállítani a családja vagy saját maga anyagi helyzetének romlását. Ezt a folyamatot erősíti a kormány a gázár-támogatási rendszer átalakításával is.
Ha szándékosan teszi ezt, ami a kirívó igazságtalanság egyik kézenfekvő magyarázata lehet, nem esnek túlzásba azok, akik szerint a most regnáló kabinet a gazdagok kormánya. A helyzetet még furcsábbá teszi, hogy a szocialistáknak erre jó pár szegény ember adott szavazatával felhatalmazást, vélhetőleg nem tudván, hogy saját érdekei ellen cselekszik. A gázártámogatásnál például a nyugdíjasok egy részét is kellemetlen meglepetés érheti. Ugyanakkor a rendszert úgy találták ki, hogy abban a középosztály legyen a fő ellenség, meg azok, akiknek az átlagnál már egy kicsivel több a kimutatható jövedelmük. A rajtuk megspórolt állami pénzből juttatnak majd a rászorultaknak, és adnak bőséges támogatást a jómódúak fűtésszámlájához is. A következő hetekben egyre több igénylőlap érkezik tehát az államkincstárhoz, amelyek egy részén olyan jövedelmek szerepelnek majd, amelyek jogilag nem megkérdőjelezhetők, ráadásul az adóhatóság sem tudja az adatokat ellenőrizni. A zűrzavarban élő államigazgatás pedig tavasztól automatikusan utalja majd a Rózsadombra a kispénzű családoktól behajtott pénzeket. Oda, ahol valóban stabil és nagy a jólét.
Nánási Tamás, Magyar Nemzet
fidesz.hu