Mert az elfogult acsarkodók képtelenek örülni az új kormányzati negyednek, annak, hogy végre külföldi tulajdonba kerülhet a Pénzügyminisztérium vagy a Belügyminisztérium amúgy építészetileg silány, értéktelen épülete, s már előre irigykednek, hogy néhány milliárd megint eltűnik majd kézen-közön a közösből.
Ám az őszödi kormányülésnek nem csak az új városépítészeti panama... - bocsánat! - kormányzati negyed terve az egyetlen nyeresége. Gyurcsány Ferenc bejelentése oly hihetetlen horderejű, hogy még a legmegátalkodottabb rosszakarói is kénytelenek elismerően fejet hajtani előtte. Mert nem kevesebbet agyalt ki röpke két nap alatt a kormány (bár lehet, az ötlet egyedül Gyurcsány géniuszát dicséri), mint azt, hogy jövőre nyilvános lesz a kormányprogram. Az egész évre szóló program alfától ómegáig, a célkitűzésekkel, a határidőkkel és a felelősségmegosztással együtt. Ez hihetetlen! Ez fantasztikus! Szinte szóhoz sem jutunk a meghatottságtól. Jövőre akkora lesz a demokrácia, hogy akármelyik kíváncsi állampolgár ismeretekhez juthat a kormány programjáról, de még a határidőkről meg a felelősségmegosztásról is, a célkitűzésekről már nem is szólva.
Lelkes felindultságunk közepette néhány apró, jelentéktelen kérdés is felágaskodik lelkünkben, legelsőképpen az, hogy ezek szerint eddig nem volt nyilvános a kormányprogram? Akkor mi a fene volt az, amit kormányprogram gyanánt beadagoltak nekünk? Amire a választási kampányt alapozták, s amire a megszorítások, az elvonások, a népet nyomorító intézkedések közben hivatkoztak? Az nem a kormányprogram volt, hanem valami, ellenfeleket megtévesztő, kódolt tervezet? S mi a biztosíték arra, hogy jövőre igazi lesz a kormányprogram, nem csak egy újabb rejtjeles változat? S aki eddig kormányprogramnak vélt brosúrát olvasott, megőrzött, terjesztett, az államtitkot sértett?
Gyurcsány amúgy is ellentmondásos viszonyban van a programokkal, folyvást veri a mellét, hogy van programja, de rendszeresen kiderül, hogy hazudik. Már 2004 nyarán állította, hogy átfogó, miniszterelnöki programmal rendelkezik, de addig nem beszél róla, amíg nem kap bizalmat a végrehajtásához. Arról az állítólagos programjáról azóta is hallgat. 2005 tavaszán ismét azzal kérkedett, hogy egyedülálló reformprogramot dolgozott ki. Az volt a "100 apró lépés", amiről csak a Nyakó hitte el, hogy az ország irányítására alkalmas tervezet. A kampányidőszakban maga Gyurcsány vált programmá, nem véletlenül jelentette ki, hogy csak a populista demagógok alkotnak úgy programot, hogy figyelembe veszik az állampolgárok érdekeit is. Aztán az elhíresült őszödi beszédből kiderült, hogy Gyurcsány valóban nem populista, hiszen két éven keresztül sem neki, sem a kormányának semmiféle programja nem volt, hacsak a folyamatos hazudozást nem tekintjük annak.
Ezek után valóban kíváncsian várjuk a "nyilvános" kormányprogramot és az újabb beismeréseket az esedékes böszmeségekről.
Ugró Miklós, Magyar Nemzet
fidesz.hu