fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Megkezdődött az EBESZ évzáró konferenciája
2006. december 4., 12:01
Nagyszabású konferencia kezdődött hétfőn Brüsszelben: a tanácskozáson az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) 56 tagállamának külügyminiszterei vesznek részt, hogy megvonják a nemzetközi szervezet elmúlt évi tevékenységének mérlegét és döntsenek a legfontosabb teendőkről.

Az EBESZ évzáró konferenciájának azért ad otthont Brüsszel, mert az idén Belgium töltötte be a szervezet soros elnöki tisztét. A mostani tanácskozáson várhatóan szintén az elnökség kérdéséről folyik majd a legnagyobb vita: nem a belgáról, hanem arról, hogy 2009-ben Kazahsztán akarja betölteni ezt a tisztséget, miközben számos országnak kétségei vannak afelől, vajon az ottani rendszer teljesíti-e az ehhez szükséges "demokratikus minimumot". Miközben az EBESZ fő feladata éppen a különböző intézményrendszerek demokratikus jellegének ellenőrzése, a szervezet még soha egyetlen kazah választást sem nyilvánított szabadnak és demokratikusnak, ami azért - mint a Le Soir című belga lap is rámutat hétfői számában - kínos.

Éppen az ellenállás miatt - leginkább a britek és az amerikaiak ellenzik a kazah elnökséget - könnyen lehet, hogy ebben az ügyben végül nem születik döntés a mostani tanácskozáson. Az is elképzelhető, hogy Kazahsztán 2011-re teszi át jelentkezését, s akkor egy sokkal "konszenzusosabb" jelölt, Görögország kaphatja a 2009-es soros elnöki tisztséget.

Belgium soros EBESZ-elnökségének egy éve alatt az úgynevezett "elfeledett konfliktusok", így például a moldovai, vagy a kaukázusi feszültségforrások rendezését tűzte ki legfőbb feladatául. Bár ezen a téren nem sok eredményt ért el, azt azért sikerként könyvelheti el, hogy ősszel nem tört ki fegyveres konfliktus két EBESZ-tagállam, Grúzia és Oroszország között: a belga diplomácia közvetítésével sikerült elérni, hogy a grúzok átadják Moszkvának azokat az orosz állampolgárokat, akiket néhány nappal azt megelőzően kémkedés vádjával tartóztattak le a kaukázusi országban.

Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet Montenegró közelmúltbeli csatlakozása óta immár 56 európai, amerikai, illetve közép-ázsiai országot tömörít. Igazán fontos szerepet a hidegháború idejében játszott, amikor elődje, az Európai Biztonsági és Együttműködési Értekezlet (EBEÉ)a két tömb közötti kapcsolattartás egyik fő csatornája volt. Ma a szervezet a kelet-nyugati párbeszéd egyik fórumaként szolgál, s a leszereléstől az embercsempészet elleni küzdelmen keresztül a sajtószabadságig, a kisebbségek védelméig számos kérdéskörrel foglalkozik.


MTI - fidesz.hu