A bankközi forintpiacon és a kötvénypiacon sem hagyott különösebb nyomot a jelentés, pedig súlyos megállapításokat tartalmaz: az ország egyetlen konvergenciakritériumot sem teljesít, a GDP-hez viszonyított államháztartási hiány pedig az egész EU-ban messze a legnagyobb. Az ECB által most véleményezett kilenc ország közül csak Magyarország nem teljesíti a kamatláb-kritériumot: a referencia-időszakban a hosszú távú kamatlábak szintje 7,1 százalék volt, szemben a 6,2 százalékos referenciaértékkel.
Idén az ECB előrejelzései szerint Magyarországnak egyre kevesebb nem teljesítő társa lesz: az infláció szempontjából ilyen Észtország, Lettország és Málta, az államadósság szerint Ciprus és Málta, az államháztartás hiánya alapján pedig Csehország és Szlovákia, ám ők messze nem akkora mértékben lépik túl a referenciaértéket, és Prága esetében csökkenő a tendencia. A GDP-arányos adósságállománnyal is rosszul állunk: 2005-ben 61,7 százalékot tett ki, és az előrejelzés szerint a következő években még jobban meghaladja a 60 százalékos határt.
Magyarország továbbra is a túlzott deficit állapotában van, s ebből a szempontból a jövő sem túl biztató. A magyar büdzsének hosszabb távon válaszolnia kell az öregedő társadalomból adódó problémákra is: az EU Gazdaságpolitikai Bizottsága és az Európai Bizottság legfrissebb prognózisai szerint 2050-ig Magyarországon várhatóan számottevően emelkednek, és a múltban megvalósított strukturális nyugdíjreformok ellenére a GDP 7 százalékpontját teszik ki az életkorral kapcsolatos közkiadások - mutat rá az ECB-jelentés.
MTI - fidesz.hu