Több erdélyi városban szerveznek ma tüntetéseket, tiltakozásul Hantz Péter és Kovács Lehel, a kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) két oktatójának kizárása miatt. Kolozsváron, Csíkszeredában és Sepsiszentgyörgyön is utcára vonulnak a diákok, Kolozsváron mintegy ezer résztvevőre számítanak.
Kifüggesztés, eltávolítás
A botrány eredete november 22-re datálható, amikor az önálló Bolyai Egyetem visszaállításáért küzdő Bolyai Kezdeményező Bizottság (BKB) egyik alelnöke, Hantz Péter akciót indított. A fizikus a BBTE szenátusa által korábban jóváhagyott intézkedést - a többnyelvű, köztük magyar nyelvű feliratok kihelyezéséről szóló határozatot - léptette életbe, és saját kezűleg igyekezett a helyükre tenni a magyar nyelvű táblákat. A kísérlet botrányba fulladt, Hantz csak a táblák egy részét tudta kifüggeszteni, estére már azokat is eltávolították az egyetem alkalmazottai.
Kizárás, szolidaritás
Az ügy következményeként az egyetem szenátusa kizárta a BBTE tanári karából a felsőoktatási intézmény két oktatóját, Hantz Péter és Kovács Lehel adjunktust, a BKB másik alelnökét. Nicolae Bocsan rektor a testület ülésén még az ismert napirendi pontok vitája előtt, előzetes bejelentés nélkül bocsátotta szavazásra a kérdést, szélsőségességgel és fizikai erőszakkal vádolva a két magyar oktatót. A voksoláskor azonban nem számlálták össze a tartózkodókat, így nem lehet tudni, hogy a mintegy száz jelenlevő közül hányan nem kívántak véleményt nyilvánítani.
Az intézet több mint hetven magyar tanára közös nyilatkozatban vállalt szolidaritást a menesztett kollégákkal. "A jogaink védelmében - s egyúttal az egyetem programjával összhangban - fellépő kollégákat szankcionálják. Következésképpen szolidaritást vállalunk a kérdéses határozatban elmarasztalt munkatársakkal" - áll egyebek között a nyilatkozatban.
Politikai kiállás
Jogszerűtlennek nevezte a két oktató kizárását Markó Béla miniszterelnök-helyettes is. Az RMDSZ elnöke szerint a tanárokat politikai okokból távolították el, ami azt bizonyítja, hogy igen súlyos fenntartások vetődtek fel a BBTE vezetésének mentalitásával kapcsolatban. Markó az önálló magyar karok létrehozása és a kétnyelvű feliratok mellett érvelt.
Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke és Szilágyi Zsolt alelnök az Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz fordult, kérve, hogy azonnali hatállyal indítson vizsgálatot a BBTE-n tapasztalható etnikai-nyelvi hátrányos megkülönböztetés, illetve az ebből fakadó megfélemlítő intézkedések ügyében.
Lemondások
Nagy László és Salat Levente, a BBTE két magyar rektorhelyettese előbb írásban tiltakozott a kizárások ellen, november 30-án pedig lemondott. A Magyar Irodalomtudományi Tanszék vezetője, Egyed Emese is lemondott szenátusi tagságáról, Bakk Miklós, a Politikatudományi Tanszék magyar tagozatának vezetője pedig a szenátusi döntés visszavonásától tette függővé a döntését.
• A magyarországi parlamenti pártok elnökeinek közös nyilatkozata az elbocsátott oktatók érdekében
• 2 perces interjú: Bodó Barna, a BBTE adjunktusa, a BKB elnöke
• Újabb "táblázás", megerősített őrség és tárgyalási előkészületek
• Tiltakozások, állásfoglalások, közbenjárási kérelmek
Köves Pál, Magyar Hírlap
fidesz.hu