fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Az amerikai sajtó a Baker-Hamilton-jelentés gyengeségeiről ír
2006. december 7., 16:46
Az Egyesült Államokban a konzervatív, jobboldali lapok csütörtökön bírálták a Baker-Hamilton-jelentést, mint amely nem segíti elő Amerika győzelmét Irakban, és a liberális sajtó is kétségeket emlegetett a tanulmány javaslatainak megvalósíthatóságával kapcsolatban.

A konzervatív, mértékadó The Wall Street Journal szerkesztőségi állásfoglalásának címében is jelezte véleményét: a bizottság hivatalos elnevezését - iraki kutatócsoport - iraki zűrzavar csoportra változtatta. Az újság szerint az iraki válság megoldásában sokkal nagyobb jelentősége volt annak, hogy George Bush elnök Washingtonban fogadta Abdel-Azíz al-Hakímot, a legnagyobb iraki síita párt vezetőjét, mint "ennek a kétpárti stratégiai zűrzavarnak", amely belpolitikai célokat szolgál. A lap szerint az Irán és Szíria felé való nyitás ötlete nem új, és sehová sem vezet. A jelentésnek annyi haszna talán van, hogy nem javasol gyors csapatkivonást és nem jelöl ki erre menetrendet.

A jobboldali The Washington Times "kétpárti út a vereség felé" című cikkében arról írt, hogy a csoport a fontos kérdésekben egész egyszerűen rossz irányt javasol. Az Iránhoz és Szíriához történő közeledés gondolata a lap szerint teljesen elrugaszkodott a valóságtól, a jelentés több pontja az amerikai vereség beismerése. A liberális The New York Times egyfelől azt állapította meg, a könyv formában megjelent jelentés lesújtó vélemény arról, hogy Bush politikája megbukott. A tanulmány óvatos szövegezése, a sok feltételes "elképzelhetővel" és "lehetségessel" ugyanakkor kibúvókat nyújt a kormányzatnak, amely így nem kényszerül politikaváltásra, főleg nem a csapatkivonás ütemének bejelentésére.

A Times szerint a kétpárti jelentés gyengesége, hogy Bush nem vállalhatja fel a bizottság megközelítését, mert ez eddigi "demokrácia napirendjének", egész Közel-Kelet-politikájának feladását, végső soron világszemléletének megváltoztatását kellene, hogy jelentse. Ezenkívül a szakértői tanulmány javaslata az iraki biztonsági helyzet javítására a reményen, semmint a valóságon alapul: a 2008-as csapatkivonáshoz ugyanis egy év alatt kellene stabilizálni a helyzetet, ami három év alatt nem sikerült.

A liberális hangvételű The Washington Post megjegyezte: a jelentés nagy hiányossága, hogy nem közli, milyen irányba kell majd lépni, ha a javasolt új stratégia nem fog működni. Mi fog történni, ha sem a katonák képzésének felgyorsítása, sem a diplomácia, sem a megbékélés ügyében a Bagdadra gyakorolt nagyobb nyomás nem lesz hatékony, ami bizony nagyon valószínű, és a kezdődő polgárháború erősödni fog? A Post arról is írt: a félidős kongresszusi választásokon győztes Demokrata Párt vezetői - akik a jelentéssel igazolva látják az iraki háborút illető kifogásaikat - azt ígérték, az új törvényhozásban a lehető legszélesebb körben meghallgatásokat fognak kezdeményezni Irak ügyében.

MTI - fidesz.hu