A nemzetközi hitelminősítő szeptemberben jelentette be az "A1" szintű, elsőrendű magyar adóskockázati besorolásra a negatív felülvizsgálatot, ami az addig is érvényben volt negatív kilátásnál eggyel erősebb jelzés a magyar szuverén adósosztályzat valószínű leminősítésére.
A londoni elemzés felidézi, hogy ennek nyomán a magyar bankrendszer átlagosan "A1" szintű hosszú távú, és "P-1" (Prime 1) szintű rövid távú betéti és devizakockázati besorolása szintén negatív felülvizsgálat alatt van, a "C" - vagyis rendkívül jó - átlagos rendszerszintű pénzügyierő-osztályzati besorolás kilátása azonban továbbra is stabil.
A jelentés szerint a magyar bankrendszer egyike a legfejlettebbeknek Közép- és Kelet-Európában, és folytatódik közeledése a nyugati színvonal felé, ami indokolja, hogy a magyarországi bankszféráé az egész térség egyik legmagasabb súlyozott pénzügyierő-besorolási átlaga.
A nemrégiben bejelentett kormányzati takarékossági csomag azonban várhatóan lassítani fogja a GDP-növekedést 2007-2008-ban, valamint emeli az inflációt és a munkanélküliséget. Ezért a MoodyÍs arra számít, hogy a magyar bankrendszer növekedése is lassulni fog a következő két évben, ahogy a banki hitelek iránti igény csökken, áll az elemzésben, amely szerint mindez jó eséllyel negatív hatást gyakorol majd a magyarországi bankok működési teljesítményére.
A Moody's szerint ugyanakkor a nála besorolással ellátott magyar bankok zömének adós- és devizakockázati osztályzatait a magas külföldi tulajdonosi arány és az állami támogatás támasztja alá. A nagy külföldi bankok jelenléte továbbra is erősíteni fogja a magyar bankszektort a stabilitás, a válságkezelés, a javuló vállalatvezetési minőség és az összefogottabb stratégia terén, áll a hitelminősítő éves jelentésében.
A Moody's szerint a magyar bankok általános kockázati profilja megfelelő, és a cég úgy látja, hogy új rendszerek bevezetésével jelentősen javult a hitelkockázat-kezelés. Egyre aggasztóbb ugyanakkor a devizahitelezés terjedése, mivel ez számos kockázatnak teszi ki a magyar bankrendszert.
A legfontosabb ezek közül a hitelkockázat, mivel a jelek szerint számos lakossági hitelfelvevő, sőt a közepes, kis- és mikrovállalkozások sem vesznek tudomást teljes mértékben az általuk vállalt árfolyamkockázatok természetéről és mértékéről, és nincsenek megfelelően védve ezektől a kockázatoktól, áll a Moody's londoni elemzésében.
A hitelminősítő szerint ez emelheti a törlesztési mulasztások arányát, ha a forint továbbra is hajlamos marad a jelentős gyengülésre, jóllehet a Moody's eddig nem tapasztalt semmilyen érzékelhető romlást a magyar bankok deviza-kintlévőségeiben, áll a magyar bankrendszerről kiadott londoni elemzésben.
MTI - fidesz.hu