A bankok egy része pedig már meglehetősen türelmetlenül várja a magánszemélyek tartozásairól készített, úgynevezett pozitív adóslistát. Ennek megvalósítását az OTP Bank szakembereinek megítélése szerint már sokáig nem lehet megakadályozni. A legnagyobb magyar pénzintézet úgy becsüli, hogy az elmúlt két évben akár 1-1,5 százalékponttal lehetett volna alacsonyabb a fedezetlen lakossági fogyasztási hitelek kamata, ha egy ilyen hitelnyilvántartó rendszer rendelkezésre állt volna.
Katona József, a Raiffeisen Bank vezérigazgató-helyettese úgy véli, igazi áttörést jelenthetne, ha végre létrejönne a pozitív adóslista. Megítélése szerint a nyilvántartás az ügyfelek számára a fedezetlen hiteleknél átlagosan 0,4-0,5 százalékpont kamat és legalább ennyi költségkedvezményt jelenthetne, míg az ingatlanfedezetes ügyletek esetén 1-2 százalékpontnyi az azonnal elérhető előny. Nem lehet, hogy az adatvédelmi kifogások győzedelmeskedjenek - fakadt ki Katona -, azok nem életszerűek és formállogikai túlokoskodáson alapulnak. Az Inter-Európa Bank vezérigazgató-helyettese, Sebők Sándor szerint is biztosan csökkenhetne a kamat, ha a pénzintézetek teljes áttekintést látnának az ügyfelek eladósodottságáról, törlesztési képességéről és készségéről, ő viszont ennek mértékével kapcsolatban nem vállalkozott becslésre. Árazási hatásokra az Erste Bank is számít, de itt lapunk érdeklődésére inkább azt hangsúlyozták: az elsődleges cél mindenképpen az, hogy egyáltalán legyen egy ilyen rendszer.
Nem mindenütt látják azonban ennyire egyértelműnek a következményeket. A KÚH bank szakemberei szerint az adósnyilvántartó rendszer attól függően befolyásolja majd a kamatokat, illetve a problémás állományt, hogy milyen fokú és milyen adatokkal töltik fel az adatbázist (mekkora lesz a találati arány, pénzügyi tranzakciós adatokon kívül egyéb adatokat is nyilvántartanak-e). A CIB szerint az adóslista hatása a kamatokban valószínűleg csak igen lassan érvényesülhet, rövid távon bírálati kedvezményt, dokumentációs könnyítést jelenthet. Veress Zoltán, a Citibank lakossági hitelkockázati igazgatója azt mondta: ha lenne teljes nyilvántartás, a bankok azokkal fizettethetnék meg a hitelezési veszteségből származó többletköltségeket, akik korábbi késedelmeik és nemfizetéseik révén a többletköltséget okozták. A folyamatosan jó visszafizetőknek olcsóbb lehet(ne) a hitel, a folyamatosan hátralékkal küzdőknek drágább.
Magyar Nemzet - fidesz.hu