A török kormány jelezte csütörtökön, hogy hajlandó lenne megnyitni egy tengeri kikötőjét és egy repülőterét a ciprusi görögök vízi, illetve légi járművei előtt, de feltételhez kötötte ajánlatát. A ciprusi görögöknek lehetővé kellene tenniük cserébe, hogy az észak-ciprusi törökök Ercan nevű repülőtere és famagustai kikötője is megnyílhasson a nemzetközi forgalom előtt. "Ez a kezdeményezés eltávolodást jelent a török állam hivatalos álláspontjától" - vélekedett Yasar Büyükanit tábornok, a hadsereg főparancsnoka a Hürriyetnek adott nyilatkozatában, amely a török lap pénteki számában jelent meg.
Büyükanit nehezményezte, hogy a kormány nem konzultált a hadsereg vezetőivel, mielőtt előterjesztette volna javaslatát. Mint mondta, ő maga is csak a televízióból értesült róla. Kijelentette: a ciprusi kérdés csak egészében oldható meg, nem pedig fokozatosan. Azt állította, hogy nem kíván beleszólni a politikába, de ebben az esetben úgy érezte: joga van felszólalni a török hadsereg nevében, amely 40 ezer katonát állomásoztat a megosztott földközi-tengeri szigeten.
Megfigyelők megjegyzik Büyükanit tábornok nyilatkozata kapcsán: a török hadsereg évek óta nem kifogásolta ilyen egyértelműen Ankara egy külpolitikai lépését. Az Európai Unió az összes török polgári kikötő és repülőtér ciprusi járművek előtt való megnyitását szabta egyik feltételként a Törökország tagságáról folytatott tárgyalások előreviteléhez. Mivel Ankara ezt eddig megtagadta, az Európai Bizottság kezdeményezte, hogy nyolcat függesszenek fel a csatlakozási tárgyalások 35 fejezete közül, és egyet se zárjanak le, amíg Törökország nem teljesíti a követelést. Az EU demokratikus reformokat is szorgalmaz Törökországban, kívánatosnak tartja egyebek között, hogy szűnjék meg a hadsereg beavatkozása a politikába.
MTI - fidesz.hu