A fiatalkori Waffen-SS tagságát augusztusban beismerő Grass "NDK-s" megfigyelése már korábban ismert volt, bizonyos részletek azonban most először láttak napvilágot.
A Die Welt című konzervatív napilap által közölt dokumentum megnevezte az egykori hírhedt titkosszolgálatnak azt a munkatársát, akinek a világhírű német író nyomon követése "állandó feladata" volt. Eszerint Karlheinz Scha:dlich korábbi történészről van szó, aki személyes kapcsolatokat épített ki Grasszal. A keletnémet hatóságok ebből a célból lehetővé tették számára, hogy többször is az akkori Nyugat-Berlinbe utazzon, ahol az író lakott.
A nyilvánosságra hozott adatok egyértelművé tették, hogy a Stasi a nyolcvanas évektől a későbbi Nobel-díjas író minden lépését követni igyekezett. Az egykori aktákban Grass "az állam ellenségeként" volt feltüntetve. Az aktákkal együtt több olyan fotót hoztak nyilvánosságra, amelyeket az íróról készítettek az akkori NDK-ban tett utazásai során. Így több olyan felvétel került napvilágra, amelyek Günter Grass 1988-ban Weimarban és Erfurtban tett látogatásai során készültek. Az egyik fotón jól látható, amint a Stasi ügynökei már abban a pillanatban az író nyomába szegődtek, amikor Grass 1988-ban átlépte az akkori Nyugat-, illetve Kelet-Berlint elválasztó, friedrichstrassei határátkelőt.
Az elmúlt időszakban Waffen-SS múltja miatt hevesen támadott Nobel-díjas író egyelőre nem nyilatkozott a dokumentummal kapcsolatban.
MTI - fidesz.hu