Engedélyezte az Országos Környezetvédelmi és Vízügyi Főfelügyelőség a Gyurcsány Ferenc érdekeltségében álló Magyaróvári Timföld és Műkorund (Motim) Rt.-nek az üvegházhatású gázkibocsátást. Ez azt jelenti, hogy a cégnek kormányrendeletben megállapított szén-dioxid-kibocsátási kvótája lesz. A kvótával az EU-ban a levegőszennyezést szeretnék visszaszorítani. Az a cég, amely képes csökkenteni a kibocsátását, eladhatja a felszabadult kvótát. A Motim Rt.-nek nyújtott mennyiséget szakértők szerint évente több mint százmillió forintért lehetne értékesíteni a piacon.
Mint a Magyar Nemzet megírta, két magánszemély - köztük a Pénzügyminisztérium egy korábbi főtanácsosa - a Motim kvótához juttatása miatt feljelentést tett a Legfőbb Ügyészségen. A feljelentők azt állították, hogy a kormány idén március 27-én hozott rendeletében indokolatlanul biztosított 16 265 egységnyi szén-dioxid-kibocsátási kvótát a kormányfő vállalkozása által privatizált cégnek, hiszen ezt a mennyiséget olyan kazánok üzemeltetésére hivatkozva kapta meg a társaság, amelyeket most nem használnak.
A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium állítja: a Motim Rt. azért kapott ekkora kvótát, mert két olyan, már nem használt kazánt tart készenlétben, amely üzemzavar vagy karbantartási munkák esetén képes részt vállalni a mosonmagyaróvári távhőszolgáltatásban. Közismert ugyanakkor, hogy más nagyvállalatok, mint például a Mol Rt., nem jutottak kellő mennyiségű kvótához.
A Legfőbb Ügyészség azzal utasította el az eljárást az ügyben, hogy kormányrendeleteket nem vizsgálhatnak felül, erre csak az Alkotmánybíróságnak van jogosultsága.
Ma kerül sor a magyar állam szén-dioxid-árverésére: a pénzügyi tárca 1,2 millió tonna szén-dioxidnak megfelelő kibocsátási egységet kínál megvételre az Európai Unió emisszió-kereskedelmi rendszerében (ETS). Az ETS-t a környezet megóvása érdekében indította el az unió: ily módon kívánják korlátozni az ipari létesítmények szén-dioxid-kibocsátását. A rendszerben a 12 ezer leginkább környezetszennyező ipari létesítmény vesz részt, Magyarországról 220 üzem. Az unió évente összesen 2,1 milliárd szén-dioxid-kibocsátási egységet oszt ki, ebből 31 millió egység a korábbi megállapodások szerint ingyenesen jár a magyar cégeknek. Ezenfelül hazánk még kap évi mintegy 800 ezer kibocsátási egységet, amelyet árveréseken értékesíthet.
Az ETS-en belül ugyanis lehetőség van kibocsátási egységek adásvételére is, ez a kísérleti kereskedési szakasz 2007-ig tart. Érdemes megjegyezni, hogy az ETS eddigi történetében a mostani magyar aukció lesz a legnagyobb árverés, ahol igen kedvező üzleteket lehet kötni, hiszen a szén-dioxid árfolyama a múlt héten az eddigi legalacsonyabb szinten, 7 euró körül mozgott. Tavaly az ár megközelítette a 30 eurót is. A mai szén-dioxid-árverésen tonnánként 6,40 eurótól lehet kvótát vásárolni, ami igen alacsony ár. Igaz ugyanakkor, hogy a túlkínálat miatt egyes elemzők az árak további esésére számítanak.
Magyar Nemzet - fidesz.hu