A körhinta-áfacsalás az eddigi legkomolyabb támadás az EU adórendszere ellen, ezért nagyon fontos, hogy a nemzeti adóhatóságok összefogásával próbáljuk meg visszaszorítani. Magyarországi látogatásom célja is az volt, hogy a brit tapasztalatokat és taktikákat megosszam a magyar szakemberekkel - fogalmazott lapunknak a szakember.
A körhintacsalás elnevezés azt a folyamatot takarja, amikor az uniós tagországok között szállított áruk után jogtalanul igényelnek vissza áfát. Az elkövetők az unión belüli egységes áfaszabályozásból húznak hasznot, a csaló cégek ugyanis vég nélkül köröztetik a termékeket a tagországok között, és be nem fizetett áfát igényelnek viszsza. A trükkök skálája hosszú, és a bűncselekményeket általában kisméretű, de értékes árukkal (mobiltelefonokkal, csipekkel) követik el. Cedric W. Andrew azt is aláhúzta, ez esetben nem "sima" áfaelkerülésről van szó, az eljárás ugyanis teljesen kivon pénzeket az adószisztémából, és nemritkán olyan szervezett bűnözői csoportok követik el, akik rablásokkal és gyilkosságokkal is összefüggésbe hozhatók.
A legújabb, 2005-ös és 2006-os adatok szerint az Egyesült Királyságban mintegy 1400-1800 milliárd forint értékben kíséreltek meg körhintacsalásokat, és az okozott kár az egyre hatékonyabb ellenőrzések dacára is 750-1000 milliárd forint körül alakult - mutatott rá a szakember, aki leszögezte: a hatóságokkal más területeken is bővül az együttműködés. Fontos célkitűzés többek között a cigarettacsempészet megelőzése, hiszen Magyarországot mint a unió keleti határát az átlagosnál jobban sújtják az ilyen és hasonló bűncselekmények.
Ismeretes, hogy Magyarországon jövőre teljeskörűvé válik a kötelező elektronikus adóbevallás. Cedric W. Andrew ezzel kapcsolatban arról számolt be, hogy az e-bevallók köre az Egyesült Királyságban is folyamatosan bővül, ám a belépés nem kötelező. - Az e-bevallás egy lehetőség, ám tapasztalatunk szerint lassacskán minden adózó csatlakozik a szisztémához, hiszen az ő dolgukat is jelentősen leegyszerűsíti - közölte a szakember. Hozzátette: nagy figyelmet fordítanak arra, hogy csak a valóban működő vállalkozások léphessenek be, sokszor ugyanis fantomcégek vagy csalók igyekeznek kihasználni az e-bevallással számukra kínálkozó lehetőségeket. Magyarországi előadásában a brit adószakember erre is felhívta magyar kollégái figyelmét.
Kiss Roland, Magyar Nemzet
fidesz.hu