A Beta brüsszeli forrásai szerint az ENSZ ideiglenes koszovói adminisztrációját, az UNMIK-ot felváltó Nemzetközi Civil Képviseletet (International Civil Representation - ICR) irányító főképviselő hatályon kívül helyezheti majd azokat a helyi törvényeket, amelyek szerinte nincsenek összhangban a Koszovó státusára vonatkozó rendelkezésekkel. Az ICR felállítását előkészítő, Torbjorn Sohlstrom svéd diplomata vezette uniós munkacsoport arra is felhatalmazná a főképviselőt, hogy - Bosznia-Hercegovinában működő kollégájához hasonlóan - leváltsa azokat a tisztségviselőket, akik akadályozzák a Koszovóról hozott rendelkezések végrehajtását.
Mivel az ENSZ BT-nek a tartomány státusára vonatkozó döntése után jórészt az EU veszi át a koszovói rendőrség, igazságszolgáltatás és közigazgatás feletti ellenőrzést, a formálisan ENSZ-kinevezéssel bíró főmegbízott is valamelyik EU-tagországból kerül majd ki. A jelenlegi tervek szerint mintegy hetven munkatársa lesz, köztük valószínűleg amerikaiak is. Közvetlenül Javier Solanának, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjének tartozik majd felelősséggel.
A Nemzetközi Civil Képviselet központja Pristinában lesz, de irodákat működtet majd Belgrádban és a szerb többségű Észak-Koszovó központjában, Kosovska Mitrovicában is, hogy minél jobb kapcsolatai legyenek a szerb féllel. A hivatalnak a tervek szerint szorosan együtt kell működnie a NATO-val és a koszovói békefenntartást továbbra is ellátó nemzetközi katonai erővel, a KFOR-ral.
Az ICR felállítását előkészítő bizottság jelentése arra nem tér ki, hogy átalakítják-e a koszovói albánok fegyveres rendfenntartó szervezetét, a Koszovói Védelmi Hadtestet, de a Beta brüsszeli forrásai megerősítették, hogy az EU-ban és a NATO-ban is gondolkodnak egyfajta csendőrség létrehozásán, amelynek az lenne az elsődleges feladata, hogy harcoljon a szervezett bűnözés ellen.
MTI - fidesz.hu