A Berliner Zeitung mérsékelten baloldali német lapnak adott szerdai nyilatkozatában az illetékes utalt arra: Ehud Olmert izraeli miniszterelnök először ismerte be, hogy Izrael atomfegyverrel rendelkezik. Az izraeli kormányfő előbb egy német televíziós interjúban említette együtt országát az atomhatalmakkal, az Egyesült Államokkal, Franciaországgal és Oroszországgal, majd Merkel kancellárral tartott sajtóértekezletén azt hangoztatta: Izrael nem lesz az az ország, amely elsőként fog bevetni nukleáris fegyvert a Közel-Keleten.
A finn elnökség képviselője közölte, hogy uniós körökben meglepetést okozott a bejelentés, illetve annak időzítése. Ezért az elnökség arra szólítja fel Olmert miniszterelnököt, hogy tisztázza az általa közölt információ pontos tartalmát és a bejelentés szándékát. Egyidejűleg reményét fejezte ki, hogy az izraeli kormányfő berlini kijelentései nem befolyásolják azt a nemzetközi válságkezelést, amely a nyár folyamán Libanonban megkezdődött. Mindazonáltal az Európai Unió szoros figyelemmel követi, hogy a bejelentés milyen reagálásokat vált ki a térségben - tette hozzá.
Az izraeli atomtitkok korábbi kiszivárogtatója, az egykori atomtechnikus, Mordeháj Vanunu szerint Olmert miniszterelnök berlini bejelentése egyáltalán nem volt véletlen. A Die Welt című konzervatív lapnak nyilatkozva Vanunu úgy vélte, hogy semmiképp nem lehet elszólásról beszélni. A kormányfő beismerését a közel-keleti változások kényszerítették ki - hangoztatta a korábbi atomtechnikus, aki 1986-ban a The Sunday Times című brit lapnak először adta ki az izraeli atomfegyverkezés titkát, s ezért tizennyolc évet töltött börtönben. A bejelentés hátterével kapcsolatban Vanunu utalt arra, hogy az iráni atombomba előállítása - nézete szerint - már nem állítható meg, s néhány arab ország csatlakozni fog a nukleáris fegyverkezéshez.
Vanunu szerint az sem volt véletlen, hogy a bejelentés Berlinben hangzott el. Olmert - mint fogalmazott - abból indult ki, hogy német földön a múlt, azaz a holokauszt hátterében egy ilyen nyilatkozat nagyobb megértésre talál. Az egykori atomtudós hangoztatta: a térségben kialakult nukleáris fegyverkezési verseny annak következménye, hogy Izrael ötven évvel ezelőtt atomfegyver előállításába kezdett. Szavai szerint húsz évvel ezelőtti kiszivárogtatásával épp azt akarta megakadályozni, hogy hazája nukleáris támadást hajtson végre a régióban. Mindazonáltal úgy értékelte, hogy a jelenlegi körülmények között Izrael atomhatalmi státusának elismerése előrelépés volt.
MTI - fidesz.hu