fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Őferencsége akciózik
2006. december 15., 07:49
A Fidesz az erőszakot és a hazugságot egyszerre utasítja el - nyilatkozta Orbán Viktor a Heti Válasznak adott interjújában. Egyszersmind megerősítette, továbbra is azon van, hogy "Magyarország ne kerüljön olyan helyzetbe, amikor nekem egy, a demokráciára veszélyt jelentő, beteges hazudozóval kell tárgyalnom".

A Fidesz elnöke ezzel világossá tette, változatlanul elengedhetetlennek tartja, hogy az országot erkölcsi, politikai és gazdasági válságba sodró Gyurcsány Ferenc távozzon a miniszterelnöki székből. Megjegyezte azt is, hogy pártjának első számú célja az október 23-án bejelentett népszavazási kezdeményezés sikerre vitele és ezzel a korábban javasolt szakértői kormány vagy immár az előre hozott választás kikényszerítése.
Nincs alku a hazug kormányfővel. Ezt üzente a Fidesz elnöke, és ezzel újra a másik oldalra került a labda. Az MSZP szóvivője rögvest válaszolt is. Nyakó István közölte, hogy Orbánt meggyőzni nem, legfeljebb legyőzni lehet. S kombattáns nyilatkozatában megpróbálta Orbánra ölteni a kommunista korszakból ismert ruhát: a Fidesz vezetője "úgy gondolja: aki nincs vele, az ellene van".
Látszólag békülékenyebb hangot ütött meg az első számú címzett, Gyurcsány Ferenc. A kormányfő önkormányzati vezetőkkel találkozva kijelentette: a köztársaság valamennyi szereplője együttműködésre van ítélve. És sűrűn idézte Bibó Istvánt. "Mindenki számára, akik tudniillik nem a legsötétebb múlt erőivel kívánnak szövetkezni (...), annyi tiszteletet kell adni egymásnak, annyi lojalitást, amennyit csak lehet." Blogján szintén Bibót citálta, imigyen: "az ellenzék jogainak tisztelete csak ott képzelhető el (...), hol a kormány és az ellenzék bizonyos alapvetői eszményei alapvetően megegyeznek". Mert hát aki nem lép egyszerre... Egyébként nem ártana Gyurcsánynak óvatosnak lenni, ha a tántoríthatatlan demokrata szavaival példálózik. Nem volt ugyanis az olyan rég, hogy ne emlékezzünk rá: amikor a kormányfő Bibó szobrát avatta az Országház közelében, a rendőrök a gyülekezési törvény megsértése miatt vitték el az egy szál magában egy táblával némán tiltakozó Bégány Attilát. Gyurcsány számára oly fontos lenne az együtt mutatkozás az ellenzékkel, főleg a Fidesz-KDNP-frakciószövetség politikusaival, mint egy falat kenyér. Különösen október 23. után. Ezzel próbálná legitimálni magát mint demokratikus vezetőt, illetve szőnyeg alá seperni mindazt, ami őszödi beszéde óta napnál világosabban mutatja országvezetői módszereit. Tárgyalásokat kezdeményezve akar előremenekülni.
Van azonban egy bökkenő. A tárgyalópartnerek többsége szemében végképp elveszítette szavahihetőségét. Az Országos Érdekegyeztető Tanács, a határon túli magyar szervezetek vezetői, szakmai és érdekvédelmi szervezetek képviselői, polgármesterek és megyei közgyűlési elnökök egyaránt tapasztalhatták, hogy legfeljebb díszletként asszisztálhatnak ott, ahová Gyurcsány tárgyalást hívott össze. Nemegyszer történt meg az, hogy a kormányfő elmondja véleményét, őket jó esetben meghallgatták, vagy még azt se, majd utána minden ment úgy, ahogyan őferencsége elképzelte.
Az egyre nehezebb helyzetben lévő emberek sem tágítanak. Most is számosan készülnek arra - diákoktól tanárokig, betegektől orvosokig -, hogy kinyilvánítsák elégedetlenségüket a kormányzással s annak irányítójával. Az egyik közvélemény-kutató cég igazgatója felméréseikre utalva kijelentette: "Ha jogos volt is az a számítás, hogy a hideg és az eredménytelenség előbb-utóbb hazatereli a megszorítások vagy az őszödi beszéd miatt demonstrálókat, a választókban tartósan kialakulhat egy olyan kép, amiből nagyon nehéz vagy éppenséggel lehetetlen lesz újra hiteles politikussá varázsolni a miniszterelnököt." Ma több mint nyolcvan helyen demonstrálnak Gyurcsány ellen. A választók tömege, a legerősebb politikai erő, nem alkuszik. Ez nem egyszerűen politikai patt.

Farkas Attila, Magyar Nemzet


fidesz.hu