fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Elszabaduló gyógyszerárak
2006. december 15., 08:57
Akár 40-50 milliárd forinttal nőhet jövőre a lakosság gyógyszerkiadása, ez 45 százalékos tehernövekedést jelenthet, ha a kormány elfogadja azt a szakértői anyagot, amely tegnap tárcaközi egyeztetésen volt - írja a Világgazdaság.

A lap úgy tudja, a jövőre tervezett 364 milliárd forintos büdzsé túllépését csak elvben tartja elképzelhetőnek a kormány, pedig az eredeti tervek szerint az ezt meghaladó összegen osztozna az állam a gyógyszercégekkel. Ez az összeg már tartalmazza a cégek "megsarcolását" (ez megközelíti az 50 milliárdot). A cégek költségvetéshez való hozzájárulása mellett így jövőre a betegeknek is mélyebben kell a zsebükbe nyúlni.

Hacsak nem fogadják el a most készülő alaplistán lévő orvosságokat. Erre az alaplistára - valamennyi betegség kezelésére - a legalacsonyabb napi terápiás költségű orvosságok kerülnének. Az adott gyógyszercsoportban lévő többi orvosság árához egyfajta csökkentett szorzószámmal kiszámolt tb-támogatás járna.

A nemrég elfogadott gyógyszer-gazdaságossági törvényből már ismert, hogy jövőre - a közgyógyellátottak és a súlyos betegek különkeretes orvosságai kivételével - megszűnik az ingyengyógyszer, az eddig 100 százalékkal támogatott szerek után 300 forintot kell fizetni a betegnek, ám a lapunk birtokába került dokumentum szerint szigorú támogatás-visszafogásra, ezzel együtt a lakossági térítési díj növekedésére kell számítani.

Az úgynevezett egészségügyi rendelvényre írt szerekhez eddig 90 és 100 százalékos támogatást adott a tb, jövőre ez több orvosságnál 90,70 és 50 százalékra csökkenne. Ez 10-15 milliárdos megtakarítás jelentene a biztosítónak.

Nem lenne egyszerű az új készítmények tb-befogadása sem, hiszen a bevezető tb-támogatás mértéke csupán 20 százalék lenne, a 80-at a betegnek kellene fizetni. Ez utóbbi például a daganat kezelésére való szereknél akár négyezer forint is lehetne.

Bizonyos drága kezelések gyógyszerét, így a vesebetegek erithropoetin (EPO) készítményét januártól nem lehetne receptre kiváltani, hanem annak a jelenleginél 30 százalékkal csökkentett összegével megemelnék a dialízis- (művesekezelés-) kasszát. Ott jutnának e szerhez a betegek. Ám az a gond, hogy a dializálás előtt lévő vesebetegek - akik eddig ambulánsan hetente megkapták a készítményt - a jövőben esetleg elesnének attól. Hasonló kezelést kapnak most ambulánsan azok a daganatos betegek is, akiknél a kemoterápia vérszegénységet okoz. A jövőben nekik sem írnák föl receptre, hanem az injekcióért az 50-100 kilométerre lévő centrumba kellene utazni, hetente akár többször is.


Világgazdaság - fidesz.hu