A fővárosban száz százalékos a részvétel a VI. kerületi Terézvárosi Két Tannyelvű Általános Iskola és Gimnáziumban.
A IX. kerületi Szent László Gimnáziumban néhány tanár sztrájkolt, de a tanítás rendben megkezdődött. Az I. kerületi Hunfalvy Kereskedelmi Szakközépiskolában nem volt tanítás az első két órában. A Toldy Ferenc Gimnáziumban a pedagógusok jó része csatlakozott a munkabeszüntetéshez, itt a 14 éven aluliak felügyeletéről gondoskodnak, a többi diáknak a harmadik órától kezdődik a tanítás.
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) péntekre meghirdetett kétórás figyelmeztető sztrájkjához az MTI információi szerint Borsod-Abaúj-Zemplén megyéből több oktatási intézmény is csatlakozott, illetve szolidaritást vállalt, az önkormányzatokhoz azonban nem érkezett szakszervezeti igény a felügyeletet ellátó intézmény kijelölésére.
A sztrájkhoz csatlakozik, illetve támogatásáról biztosítja a PDSZ-t a sátoraljaújhelyi összevont általános iskolák két tagintézménye, a mezőkövesdi Szent László Gimnázium, az encsi Váci Mihály Gimnázium, Miskolcon a Földes Ferenc Gimnázium, a Koós Károly Építőipari Szakközépiskola, a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola, és a Hunyadi Mátyás Általános Iskola. A megyeszékhely négy egyházi fenntartású középiskolája pedig szolidaritást vállalt, amely szerint pénteken az első két óra nem tanítással telik majd, hanem közös programot szerveznek a diákoknak és tanáraiknak.
Erdődi István, a miskolci Földes Ferenc Gimnázium sztrájkbizottságának elnöke elmondta: az első két óra alatt az intézményben nem lesz tanítás, a figyelmezető sztrájkhoz három pedagógus kivételével mindenki csatlakozott a tantestületből. A teljes dolgozói létszám - takarító, műszaki dolgozók - tekintetében pedig ez az arány 65 százalékos.
Véleménye szerint a PDSZ felhívásához morális kötelességük csatlakozni, ugyanis az oktatás, illetve az oktatók helyzete egyre kilátástalanabb.
Mariscsák István, a miskolci Fráter György Katolikus Gimnázium és Kollégium igazgatója a távirati irodának elmondta: az iskolában közös filmvetítést szerveznek az első két óra idejére, az aulában és a tornateremben lesznek a diákok, egy-egy pedagógus váltásban felügyel majd. Az intézménybe járó tanulók szüleit egyébként tájékoztatták a demonstrációjukról, és kérték támogatásukat.
Mint mondta, a borsodi megyeszékhely négy egyházi gimnáziuma szolidaritást vállal a pedagógusok tervezett sztrájkjával, ezért a középiskolában pénteken az első két óra idején tanítás helyett az egész iskolát érintő közös programokat rendeznek. Céljuk, hogy hangsúlyozzák a nevelés és a közoktatás fontosságát, ráirányítsák a figyelmet az anyagi támogatás szükségességére. Hozzáfűzte, hogy az intézmények továbbra is mindent megtesznek azért, hogy "kiemelkedő hozzáadott pedagógiai értékkel emeljék a magyar közoktatás színvonalát".
Pécsett két iskolában sztrájkolnak a pedagógusok. A Köztársaság téri általános iskolában a pedagógusok 50 százaléka szüntette be a munkát, itt fél kilencig tart a sztrájk. A Janus Pannonius Gimnáziumban a tanárok 60 százaléka szüntette be a munkát, a sztrájk 10-ig tart - közölte Tóth Béla, a pécsi önkormányzat oktatási csoportvezetője.
Tolna megyében három iskola közül egyben 85 százalékos részvétellel zajlik a sztrájk, egyben szalagkitűző szolidaritást vállalnak, a harmadik tanintézményben nem tartottak munkabeszüntetést a pedagógusok.
Békésben az MTI információi szerint csak Dobozon tartanak sztrájkot a pedagógusok. A község egyetlen általános iskolájában 100 százalékos a pedagógusok részvétele, sőt még az intézmény főbejáratát is lelakatolták - tájékoztatott Kiss János tanár, aki egyben a PDSZ Országos Választmányának is tagja.
Elmondta: a mintegy 360 diák szüleit előzetesen értesítették, s bár a községi könyvtárat megjelölték a gyermekek felügyeletére, információi szerint péntek reggel senki nem vette igénybe ezt a lehetőséget.
MTI - fidesz.hu