A tagországok vezetői teljes egészében egyetértenek a bel- és igazságügyi miniszterek tíz nappal korábbi döntésével, és kiemelték azt a megjegyzést, hogy csak azon országok esetében kerülhet sor a belső határok leépítésére, amelyek megfelelnek az ehhez szabott feltételeknek, mindenekelőtt a külső határok kellőképpen alapos ellenőrzésének. A 2004-ben csatlakozott államok (köztük Magyarország) 2007 utolsó napján válhatnak teljes értékű részévé az övezetnek, amennyiben erre teljes egészében felkészülnek, a repülőterek és tengeri átkelők esetében a csatlakozást 2008 tavaszára tervezik. Az EU szeptemberben hoz végleges döntést arról, mely országok felelnek meg a zónába lépés feltételeinek, de Magyarország minden forrás szerint a legkevésbé kétségesek közé tartozik.
A főleg bővítési kérdéseknek szentelt csúcsértekezlet záródokumentumának tervezete csak egy rövid mondat erejéig foglalkozik Horvátországgal, amennyiben megerősíti a külügyminiszterek hét eleji közleményét. Utóbbi a csatlakozási feltételek teljes körű teljesítésére sürgeti Zágrábot, de jelzi, hogy a csatlakozási folyamat az EU részéről az eredeti tervek szerint ütemben folytatódik. Szerbia esetében a kormányfői ülés végső tervezete a korábban kiszivárgottaknál pozitívabb hangvételű. Így a tagországok jelzik, hogy Belgrádnak fenntartják a meghívást, hogy az EU része legyen, illetve bíznak abban, hogy jó intézményes adottságainak köszönhetően hamarosan fel tud zárkózni a térség többi országához az integrációs folyamatban. Nem maradhat el az uniós sürgetés a Nemzetközi Törvényszékkel folytatott együttműködésről.
Üdvözlik a csúcs résztvevői a balkáni országokkal kezdett vízumkönnyítési tárgyalásokat is. Leszögezik, hogy ez a lépés könnyíti az érintkezést az EU és a térség népei között. A bővítési folyamatot illetően a csúcs első napján elhangzott nyilatkozatok egyértelművé tették, hogy bár papíron nem szabnak új feltételeket a jelöltek és jelentkezők számára, a gyakorlatban mindaddig a folyamat lassulása várható, amíg nem sikerül megoldani a döcögőssé vált uniós intézményrendszer korszerűsítését, például az aláírt, de egyelőre fiókban heverő alkotmányos szerződés részleges érvényre juttatásával.
A csúcs több résztvevője értésre adta azt is, hogy Törökországnak teljesítenie kell vállalt kötelezettségeit, így a ciprusi kereskedők beengedését is, ha kellő ütemben kíván haladni a csatlakozási tárgyalásokkal. A korábbi kiszivárogtatásoknak megfelelően kimaradt a záródokumentum tervezetéből az az utalás, amely a bel- és igazságügyi kérdésekben sürgette volna a többségi döntéshozatal kiterjesztését, azaz a nemzeti vétójog szűkítését.
MTI - fidesz.hu