fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Orosz-német alkudozás - rólunk, a fejünk felett
2006. december 15., 12:11
A Gazprom szerint az E.ON vezére azoknak a magyarországi üzletrészeknek az értékét jelölte meg 1,2 milliárd euróban egy homályos nyilatkozatában, amelyeket a német konszern egy nyugat-szibériai gázkiaknázási részesedés fejében ajánlott fel orosz partnerének.

Wulf Bernotat, az E.ON vezérigazgatója arra utalt, hogy erre az összegre értékelik a Gazpromnak felajánlott magyar üzletrészeket - mondta Gyenyisz Ignatyjev, az állami ellenőrzésű orosz monopólium külföldi médiával foglalkozó osztályvezetője pénteken az MTI érdeklődésére.

Bernotat, aki az E.ON 2007-2009-es stratégiáját körvonalazta csütörtökön, azt mondta, hogy a konszern 2,9 milliárd eurót (3,83 milliárd dollárt) kíván részvényvásárlásra fordítani e három év alatt, s ennek java részét, 1,2 milliárd eurót (1,6 milliárd dollárt) a Juzsno-Russzkoje lelőhely kiaknázásában való részesedés teszi ki.

"Ezt az összeget alapvetően magyar vállalataink kisebbségi hányadával fedezzük" - idézte az E.ON-vezér kissé homályos megfogalmazását a Vedomosztyi című orosz üzleti lap.

A Gazprom és az E.ON között július közepén létrejött keret megállapodás szerint a német konszern (a Juzsno-Russzkoje koncessziójával rendelkező Severneftegazprom 25 százalék mínusz egy részvénye fejében) egyrészt kisebbségi paketteket ad át orosz partnerének magyarországi leányvállalataiban (jelesül 50 százalék mínusz egy részvényt a Moltól megvett E.ON Storage-ban és E.ON Trade-ben, valamint 25 százalék plusz egy részvényt az E.ON Hungaria gáz- és áramszolgáltatóban), másrészt "pótlólagos kompenzációt" is fizet neki.

Ignatyjev szerint ez a kompenzáció a magyar üzletrészek 1,2 milliárdos értékén felül értendő. Egyben világosan értésre adta, hogy részletes részvénycsere-megállapodások megkötése, amit a két partner ez év végére irányzott elő a szentpétervári G8-csúcs küszöbén aláírt elvi megállapodásban, áthúzódhat a jövő évre.

Emellett már az E.ON tárgyal a Gazprommal a magyarországi gázszállításokra vonatkozó, 2015-ig szóló szerződés meghosszabbításáról is, miután a Földgázellátóval (E.ON Trade) együtt megvette a Moltól ezt a hosszú távú szerződést, amely az áralakulást meghatározó komplex képletet tartalmazza.

- Az E.ON-Ruhrgas alkuereje persze nagyobb, mint a Molé. A tárgyalási pozíciót gyengíti viszont, hogy Magyarországon át nem vezet gáztranzitcső, és stratégiai gáztároló sincs - jegyezték meg moszkvai megfigyelők.

A részvénycserére vonatkozó tárgyalások párhuzamosan zajlanak a hosszú távú szállítási szerződés meghosszabbítására vonatkozó tárgyalásokkal, és végződhetnek előttük, utánuk, vagy akár velük egy időben - ismerte el Ignatyjev, bár tagadta közvetlen összefüggés létét a két folyamat között. A közvetett összefüggés azonban a megfigyelők számára nyilvánvaló.


MTI - fidesz.hu