Az MTI brüsszeli irodájához pénteken eljuttatott közleményben a képviselő rámutatott: erre a lépésre ráadásul azt követően kerül sor, hogy korábban a bizottság a kukoricaintervenció feltételeinek szigorításával próbálta kiszorítani a magyar termelőket az intervencióból. Ezt a diszkriminatív intézkedést Magyarország az Európai Bíróság előtt megtámadta. A kukorica-intervenció eltörlését célzó mostani tervek annak közvetett beismerését jelentik, hogy a feltételek szigorítására irányuló próbálkozás nem volt jogszerű, és minden valószínűség szerint elbukik az Európai Bíróságon.
"Sokan azt reméltük, hogy Brüsszel megfontolja érveinket, és egyszerűen visszavonja a kukorica intervenció szigorítására vonatkozó döntését, jóvátéve az okozott sérelmet. Ehelyett egy még több kárt okozó döntés meghozatalára készülnek" - vélte a képviselő. Az Európai Bizottság szerinte "láthatóan kapkod, és sietségében folyamatosan megsérti az uniós jog kiszámíthatóságra és jogbiztonságra vonatkozó alapelveit. A most tervezett lépés azért jogsértő, mert az őszi vetések befejeztével már kialakult a jövő évi vetésszerkezet, és így a gazdák nem tudnak alkalmazkodni a jövő év novemberében hatályba lépő szabályokhoz. Márpedig ha egy jogszabály nem hagy elegendő időt a felkészüléshez, megsérti a jogrendszer kiszámíthatóságának elvét."
A kukorica-intervenció megszüntetése Glattfelder szerint "a Közös Agrárpolitika (KAP) jövőjére is katasztrofális hatásokkal lesz. A döntés a gabonapiaci rendtartás fenntarthatóságát kérdőjelezi meg, mivel a kukorica és a többi gabonafajta jelentős részben egymást helyettesítő termékek. Intervenció nélkül a kukorica ára erőteljes ingadozásoknak lesz kitéve, amely negatív hatással lehet a többi gabonaféle árára is. A kukorica-intervenció megszüntetése előrevetíti a KAP legjelentősebb rendtartásának, a gabonapiaci szabályozásnak a gyors szétesését. Ennek hatására a közös agrárpolitika lebontása sokkal gyorsabban mehet végbe, mint arra korábban számítani lehetett."
Az intervenció megszüntetését a képviselő szerint sem a belső piaci helyzet, sem pedig a világpiaci kilátások nem indokolják. "Az Európai Bizottság hibát követ el akkor, amikor döntését az elmúlt pár évben jellemző belső piaci többletre alapozza. Az idei év bizonyítja, hogy egy kedvezőtlenebb időjárású évben könnyen gabonahiány alakulhat ki az Európai Unióban. Az előző évekből visszamaradt intervenciós készletek nélkül az EU nehezen tudná kezelni az idei helyzetet." A gabona iránti kereslet a világpiacon is növekedhet a következő években. Ezt elsősorban az energiacélú felhasználás, és a távol-keleti országok növekvő fogyasztása indokolja. A növekvő kereslet az árak emelkedését eredményezheti. Európának ezért törekednie kell arra, hogy élelmiszerből önellátó maradjon.
"Európa nem engedheti meg magának, hogy a mai energiafüggőség mellett élelmiszer-függőség is kialakuljon." - szögezte le a képviselő.
MTI - fidesz.hu