Úgy vélte, az egészségügy átszervezésénél erre tekintettel kell lenniük a döntéshozóknak, s a betegek érdekében, kizárólag orvos szakmai szempontok figyelembevételével szabad dönteniük a reformokról.
Mint mondta, a gyógyulási esélyegyenlőségnek érvényesülnie kell, s nem lehet megengedni, hogy például a felső-szabolcsi és a nyugat-szatmári településeken élők a kisvárdai, illetve a mátészalkai kórház visszaminősítésével (a két intézmény nem került a súlyponti gyógyintézetek közé) sürgősségi, aktív ellátás nélkül maradjanak.
Hozzátette: a laikusok is elképzelhetik, milyen lesz annak a záhonyi agyérkatasztrófát kapott betegnek a gyógyulási esélye, akivel a mentő egy óra alatt tud beérni az ellátását biztosító, hetven kilométerre lévő nyíregyházi kórházba.
A politikus felháborítónak és felelőtlennek nevezte, azt a decemberben hozott egészségbiztosítási pénztári intézkedést is, miszerint a tervezett műtéteket, kezelési terápiákat, sőt kivizsgálásokat, el kellett halasztani a kórházakban.
A sajtótájékoztató előtt ezért tüntetett több, mint száz nyíregyházi orvos, kórházi szakdolgozó és beteg a megyeháza előtt, tiltakozva az egészségügyi intézmények ellehetetlenülése ellen - jegyezte meg.
A sajtótájékoztatón Szilassy Géza, a helyi Jósa András Kórház főorvosa az MTI kérdésére elmondta: a tervezett műtétek elmaradnak decemberben, csak a sürgősségit és a daganatos beavatkozást végezhetik el, ráadásul kivizsgálásokat, terápiás kezeléseket is el kellett odázniuk az OEP-finanszírozás hiányában.
Elmondta: még egy súlyos máj-rendellenességgel bajlódó betegnek is várnia kell a kivizsgálásra, sőt a fájdalmas görcsökkel küzdő veseköves pácienst is egy hónappal későbbre kénytelenek előjegyezni a kő zúzására.
Szabó István, Mátészalka polgármestere elmondta: közel 30 ezer aláírás gyűlt össze a városban és környékén a helyi, eddig területi feladatokat ellátott kórház megmentésére, péntek este pedig ezren tüntettek az egészségügyi intézményért.
A polgármester elfogadhatatlannak nevezte, hogy a minisztérium jelenlegi tervei szerint megszűnjön a 130 ezer embert ellátó mátészalkai kórházban a sürgősségi, aktív betegellátás. Hozzáfűzte: a tárcának át kell gondolnia elképzelését, s szakmai érvek alapján kell döntenie az ügyben, tekintettel a nyugat-szatmári térség igen rossz egészségügyi mutatóira.
MTI - fidesz.hu