Januárban és februárban a Francia Intézetben minden kedden a holland festőről szóló játék- és dokumentumfilmeket mutatnak be. A filmeket eredeti nyelven, hangalámondással vetítik. Ezzel párhuzamosan a Szépművészeti Múzeum a festő korának zenéjét megidéző koncertekkel várja a közönséget: a hangversenyeket a Múzeum+ elnevezésű rendezvénysorozat részeként szervezik.
A közlés szerint kuriózumként Judith Perrignon C,était mon frére című művén keresztül az érdeklődők két színész - Tóth Attila és Ötvös András - tolmácsolásával bepillantást nyerhetnek a művész és testvérének levelezésébe.
A február 8-i koncert és felolvasóesten Fauré, Liszt, Ravel, Bizet, Eric Satie és Debussy művei hangzanak fel Clio Mitilineou (ének), Vula Avguropulu, Clara Biermarz és Falvai Katalin zongoraművész, Jávorkai Ádám csellóművész és Jávorkai Sándor hegedűművész tolmácsolásában.
Február 22-én Theo és Vincent van Gogh levelezése alapján íródott mű zenei "aláfestését" az Ifjú Zenebarátok Kórusa biztosítja. A műsor első felében németalföldi zeneszerzők néhány madrigálját és motettáját adják elő Krasznai Gáspár zongorakíséretében. Az est második felében a festő kortársai, főleg francia zeneszerzők kórusművei hangzanak el. A kórusművek között ugyancsak a kortársak egy-egy zongoradarabját adja elő Birtalan Zsolt.
A Szépművészeti Múzeumban december eleje óta látható kiállításon Vincent van Gogh életművéből 43 festmény, 24 rajz és 10 grafika (litográfia és rézkarc) szerepel. A tárlaton a holland festő első éveit meghatározó alkotók, köztük Rembrandt, Delacroix, Daubigny és Millet egy-egy jelentős művét is bemutatják. A múzeum összesen 150 festményt, rajzot és sokszorosított grafikát vonultat fel.
MTI - fidesz.hu