LE PEN LÁNYÁNAK MÚLHATATLAN ÉRDEMEI
Az ügyes kampányfogás nem a pártelnök érdeme. Mint mostanában oly sok minden a Nemzeti Front életében, ez az ötlet is lányának, a párt új üdvöskéjének, Marine Le Pennek az agyából pattant ki. Általában sikeresnek tartják azt a szintén tőle származó szlogent is, amellyel Nicolas Sarkozyt, a jobbközép pártok valószínű elnökjelöltjét, a jelenlegi belügyminisztert támadja. Kihasználja, hogy Sarkozy kemény, sőt durva kiszólásokat engedett meg magának a bevándorlókkal kapcsolatban, és úgy tünteti fel a dolgot, hogy a jobbközép valószínű elnökjelöltje Le Pen terrénumára tévedt, hiszen a Nemzeti Front már régóta hangsúlyozza a "féktelen és szabályozatlan" bevándorlás veszélyeit. Erre célozva "polgári, nyakkendős Le Pennek" gúnyolja Sarkozyt, és arra biztatja a francia választókat, hogy válasszák az eredetit (az igazi Le Pent), s ne a kópiát (Sarkozyt).
Marine Le Pen korábbi ötleteinek lényeges szerepe volt a Nemzeti Front és Jean-Marie Le Pen eddigi legnagyobb politikai sikerében, a 2002-es elnökválasztási eredményben is. Le Pen akkor a szavazatok 17,2 százalékát szerezte meg a választás első fordulójában, és Jacques Chirackal, a jobboldal jelöltjével együtt bejutott az elnökválasztás második fordulójába. Noha ott nagy különbséggel vesztett, a Nemzeti Front egyértelmű sikerként könyvelte el elnökválasztási szereplését.
A SZÉLSŐJOBB NÉZETEI EGYRE ELFOGADOTTABBAK
Közvélemény-kutatások előrejelzései szerint Le Pen hasonlóan jó, talán egy kicsit még jobb eredményre számíthat a 2007-es elnökválasztáson: mintegy 18 százalékot jósolnak neki az első fordulóban. Ezzel ismét ott lehet az éllovasok között az Elysée-palotába pályázó több mint két tucatnyi jelölt csoportjában.
Esélyeit nyilvánvalóan javítja, hogy a franciák növekvő hányada ért egyet eszméivel vagy azok egy részével. Mint a TNS-Sofres intézet december közepén végzett felméréséből kitűnik, már csak a választópolgárok egyharmada tartja Le Pen nézeteit elfogadhatatlannak. (1997-ben még a franciáknak több mint a fele utasította el a szélsőjobb vezérének gondolatait.) A most megkérdezettek 26 százaléka teljes mértékben egyetért" az FN követeléseivel. Ezek közé tartozik Párizs kivonulása az EU-ból, a bevándorlás leállítása, a "született franciáknak" kedvező politika kidolgozása, valamint a francia belső piac lezárása vámok és szigorú behozatali korlátozások révén. A válaszolók 59 százaléka szerint túl sok bevándorló él francia földön, 46 százalék pedig már "nem érzi otthon" magát a sok külföldi miatt.
MARINE MINT A NEMZETI FRONT ADU ÁSZA
Számos megfigyelő véli úgy, hogy Le Pen papa sohasem jutott volna ilyen magasra, ha tehetsége, dinamikus és népszerű leánya, a Nemzeti Front nyolc alelnökének egyike nem hozott volna új szellemet és új stílust az FN meglehetősen merev belső életébe. Marine feltűnő jelenség, minden tulajdonsága igazi médiasztárrá teszi. Ékesszóló, kiválóan szerepel talkshow-kban és mindenféle társalgó- és vitaműsorban. Elegáns, megnyerő külső, remek beszédkészség, árnyalt, szabatos és tapintatos megfogalmazások, szellemes riposztokra épülő vitakészség és hitelesnek tűnő őszinteség - ezek személyes varázsának fő összetevői. Csupa olyan tulajdonság, amely kevéssé jellemzi a Nemzeti Front régi gárdáját, beleértve a pártalapító papát is.
A 38 éves, szőke Marine a Nemzeti Front tetszetős, modern "homlokzata". Bár a homlokzat mögötti építmény még a régi dohos lehet, korántsem biztos, hogy minden választó be akar és be tud nézni e tetszetős homlokzat mögé. Az is bonyolítja a helyzet megítélését, hogy Marine Le Pen nemcsak képességek és stílus dolgában üt el a párt régi gárdájától, de tartalmilag is nagyon eltérő, sokak számára zavarba ejtően új dolgokat mond.
Nyilatkozataiból nagyjából az alábbi elmélet és érvrendszer olvasható ki: a Nemzeti Front politikailag kiközösített erővé vált. Ilyen pozícióban nem lehet jelentős választási sikereket elérni, és még álmodni sem lehet a hatalom megszerzéséről. A cél tehát a párt elmozdítása olyan irányba, hogy kijusson kiközösítettségéből. A minta számára az Olasz Szociális Mozgalom (MSI) nevű újfasiszta párt átalakulása lehet. Ennek során az MSI levetette a fasizmus bélyegét, és Nemzeti Szövetség (AN) néven konzervatív jobboldali erővé vált, elfogadott helyet szerzett magának az olasz politikai rendszerben, sőt kormányra is jutott.
A Le Pen leány fejtegetései szerint a Nemzeti Front valós problémákat vet fel (például a bevándorlás ügyében), s nem e felvetések miatt közösítették ki maguk közül a franciaországi pártok. Utal arra, hogy a politikai élet más szereplői (nem csak Sarkozy, de még Ségolene Royal, a szocialisták elnökjelöltje is) élesebb kijelentéseket tesznek olykor a bevándorlókkal kapcsolatban, mint Le Pen, őket mégsem közösítik ki a politikai életből.
Az Európai Uniónak címzett bírálatok sem kizárólag a Nemzeti Frontra jellemzőek. A francia politikai elit korruptsága, amelyet az FN szüntelenül emleget, mindennapos beszédtéma a franciaországi közéletben, ez sem oka tehát az FN kiközösítésének. Marine láthatólag azt a következtetést vonta le, hogy a árt vezetőinek antiszemita megjegyzései miatt sodródott a Nemzeti Front a politikai élet peremvidékére.
MÉGRET-VEL ELTŰNTEK AZ ANTISZEMITÁK AZ FN-BŐL?
Marine Le Pen szájából nem hangzanak el antiszemita kijelentések, sőt nem győzi hangoztatni, mennyire idegen tőle az ilyesmi, s mennyire szívesen ellátogatna Izraelbe, ha az ottani vezetők nem elleneznék ezt. Az Európai Parlamentben, ahol 2004 óta képviselő, csatlakozott az EU-izraeli baráti társasághoz, és a lehető leghatározottabban elítéli a nyilvánosság előtt az FN egyes vezetőinek antiszemita megnyilvánulásait. (A papa kivétel, őt nem ítéli el, hanem próbálja "kimagyarázni".)
Marine Le Pen szerint a Nemzeti Front nem antiszemita párt, legfeljebb csak arról van szó, hogy vannak benne antiszemita emberek is. "Dehát antiszemiták mindenütt vannak" - teszi hozzá, és mindenkit biztosít arról, hogy az 1999-es pártszakadáskor az antiszemiták túlnyomó többsége elhagyta a Nemzeti Frontot. (Hét évvel ezelőtt a pártelnöki tisztségre hiába áhítozó Bruno Mégret alelnök és követői kiléptek az FN-ből, és Nemzeti Republikánus Mozgalom néven új formációt hoztak létre.)
Marine szövetséget ajánl a franciaországi zsidó közösségnek a mintegy hatmillió muzulmán bevándorolt szélsőséges csoportjai elleni fellépésben. Kedvelt fordulata, hogy "a terrorizmus veszedelmes fészkei" jöttek létre a nagyvárosok arab gettóiban. A hatalom mégsem tesz mást, mint ömleszti az adófizetők pénzét ezekbe a negyedekbe, csakhogy átmenetileg megvásárolja a belső békességet - hangoztatja. A francia zsidó közösség, amelynek tagjai mind gyakrabban válnak muzulmán radikálisok támadásainak áldozataivá, keressen támaszt a Nemzeti Frontban - indítványozza.
A mintegy 600 ezres franciaországi zsidó közösség vezetőinek adatai szerint e közösség mintegy öt százaléka fogékony erre az érvelésre és a Marine Le Pen által ajánlott összefogásra. Ők az FN potenciális szavazói közé kerültek. A közösség vezetői szerint ez az öt százalék szinte teljes egészében azok közül az alacsony jövedelmű, észak-afrikai eredetű zsidók közül kerül ki, akik szűkölködve élnek a külvárosokban a muzulmán bevándoroltak tömegei között.
A zsidó közösség jobb módú és vagyonos csoportjai elutasítóan vagy legalábbis bizalmatlanul fogadják az FN alelnökének közeledését. Nem fogunk térdre hullani, és "csoda történt" kiáltásokat hallatni csak azért, mert Le Pen lánya tett néhány kijelentést - mondta nemrég Roger Cukierman, a Franciaországi Zsidó Intézmények Képviseleti Tanácsának elnöke.
NINCS LÁZADÁS A FENNÁLLÓ REND ELLEN
Marine Le Pen nemcsak az antiszemitizmus ügyében vall lényegesen más nézeteket, mint a párt régi gárdája. Apjától eltérően, aki a francia szuverenitás veszedelmes ellenségeként bélyegzi meg az EU-t, Marine nem átkozza az integrációs szervezetet, és nem követeli vissza a frankot az euró helyett. Maga is gyakran panaszkodik ugyan Brüsszel "diktatúrájára" és a szerinte elhibázott EU-bővítésre, de azt mondja: vannak az EU-tagságnak előnyös és hátrányos oldalai. Olyan nemzeti politikát kell folytatni, amelynek révén az EU előnyös oldalával fordul Franciaország felé. Nem mennydörög a melegek ellen, sőt maga is szorgalmazza jogbiztonságuk szavatolását, nem követeli az abortusz betiltását és a halálbüntetés visszaállítását.
Credója szerint úgy kell átalakítani a pártot, hogy "a ránk leadott szavazat ne minősüljön lázadásnak a fennálló rend ellen". Abból indul ki, hogy a Nemzeti Front híveinek, szavazóinak tábora heterogén csoport, amelyben voltaképpen csak egyetlen dolog közös: a bevándorlás okozta súlyos társadalmi problémák miatti elégedetlenség. Erre kell tehát összpontosítani a párt propagandatevékenységében, s nem szabad erőltetni olyan témákat, amelyek a politikai élet peremére sodorják a pártot.
Problémának látja, hogy az FN eddigi szavazói szinte kizárólag a külvárosok és a falvak viszonylag szegény rétegeiből kerültek ki. Véleménye szerint az FN-nek, ha tovább akar lépni, meg kell nyernie a középosztály egyes rétegeit is. Ezt az osztályt eddig kevéssé érintették a "vad és szabályozatlan" bevándorlás problémái, mert tagjai nem laknak az arab gettók közelében, gyerekeik nem járnak egy iskolába a bevándorlók gyerekeivel. Ám a múlt őszi zavargások után, amelyek túlterjedtek a külterületeken, megrendült a középosztály biztonságérzete, és ez lehetőséget nyit az FN számára a módosabb, iskolázottabb rétegek megnyerésére - véli.
Vajon elindul-e a Nemzeti Front egy olyan átalakulás útján, amilyenen az olasz MSI, a későbbi AN végigment? Ez nagyrészt azon múlhat, ki örökli Jean-Marie Le Pen elnöki posztját. A nemzedékváltás kezd esedékessé válni, még ha a hivatalban lévő elnök nem mutat is hajlandóságot a kormányrúd átengedésére. Ám az idő múlása független a szándékától; Le Pen már 78 éves, és korábban prosztatarákot diagnosztizáltak nála orvosai.
A Nemzeti Front belső viszonyainak ismerői szerint két fő esélyes van a pártelnöki tisztség öröklésére: Marine Le Pen és az 54 éves Bruno Gollnisch alelnök, a japán kultúra professzora. Gollnisch politikailag sokkal közelebb áll a jelenlegi pártelnökhöz, így logikus lenne, ha az idős Le Pen őt jelölné örökösének. Megannyi jel szerint mégis inkább Marine-t "futtatja". Az 1999-es pártszakadás óta már csak saját hozzátartozóiban bízik meg igazán; gyerekeinek, unokáinak és más rokonainak bevonásával lassacskán politikai családi vállalkozássá alakítja át a pártot.
MTI - fidesz.hu