A volt szovjet tagköztársaság azért szorul az EU pénzügyi segítségére, mert Oroszország, egészségügyi kockázatokra hivatkozva, megtiltotta a moldovai borok behozatalát. A bor Moldova legfontosabb exportcikke - a GDP 25 százaléka ebből származik - , Oroszország pedig a legfontosabb exportpiaca: a teljes borkivitel 80 százaléka irányul ide. Ezzel egyidejűleg az orosz állami tulajdonban lévő Gazprom energiavállalat is bejelentette, hogy 160 dollárra emeli a gáz ezer köbméterenkénti árát. Ez a tavaly ilyenkor érvényben lévő
ár duplája.
Az EU 45 millió eurós rendkívüli, vissza nem térítendő támogatást folyósít az Európa legszegényebb országának számító Moldovának.
Moszkva külpolitikai eszköznek tekinti az áruforgalmat és az energiahordozók árát. Vannak "baráti" országok, ezek a Kremlnek tetsző politikát folytatnak, ők olcsóbban kapják a gázt. És vannak "renitens", államok: számukra többe kerül a gáz, miközben különböző exportcikkeiket mondvacsinált indokok alapján kitiltják az orosz piacokról" - nyilatkozta a képviselő.
"Lengyelország már egy éve nem exportálhat húst Oroszországnak. Ugyanennek a politikának esett áldozatul Grúzia, és most Moldova is. Az EU-nak szolidárisnak kell lennie ezekkel az országokkal." - hangsúlyozta Glattfelder Béla.
A képviselő jelentése számos ponton módosítja az Európai Bizottság előterjesztését. Ezek elsősorban a pénzügyi támogatás felhasználásának átláthatóságát és szigorú ellenőrzését szolgálják.
MTI - fidesz.hu