A legnagyobb európai hitelminősítő szerdai londoni közleménye szerint a "figyelemreméltó" szlovákiai reformfolyamat központi eleme a közfinanszírozás racionalizálása, ami az egyik fő pillére a jelenlegi adóskockázati besorolásnak.
A GDP-arányos államháztartási hiány 2003 óta éves átlagban 3,3 százalék, és 2007-ben várhatóan 3 százalék alá süllyed. Szlovákia államadósság az idén a GDP 33 százaléka lesz az alig öt évvel ezelőtti 49 százalék után, áll a Fitch elemzésében.
A hitelminősítő szerint eddig alaptalannak bizonyultak azok az aggodalmak, hogy a júniusi választások után a reformokat jelentős mértékben visszafordítják. A Smer vezette kormány elkötelezte magát az elődje által vállalt 2009-es euro bevezetési céldátum mellett, és 2007-re - amely valószínűleg az értékelés éve lesz az euro-övezeti csatlakozás költségvetési feltételének teljesítése szempontjából - olyan költségvetést hagyott jóvá, amely a 3 százalékos maastrichti küszöb alá irányozza elő a deficitet.
Az euro csatlakozási menetrendet fenyegető politikai kockázat ugyanakkor megnőtt a választások óta. A főleg az új autóipari termelőkapacitások exportjából táplálkozó, 8 százalék körülire becsült jövő évi GDP-növekedés enged ugyan mozgásteret a szociális kiadások emelésére tett választási ígéretek némelyikének teljesítésére a költségvetési mérleg rontása nélkül, megvan azonban a kockázata annak, hogy a populista gazdaságpolitika iránti kormányzati rokonszenv felülkerekedik a jelenlegi megfontoltságon. Mindemellett az erős növekedés közepette megemelt szociális kiadások megnehezíthetik a költségvetési fegyelem fenntartását később, amikor a növekedési ütem már lassul, áll a Fitch szerdai londoni elemzésében.
A Standard & Poor's, a világ legnagyobb hitelminősítője éppen egy hete erősítette meg Szlovákia nála "A" szintű hosszú futamú, illetve az "A-1"-es rövid lejáratú adósosztályzatait, szintén arra hivatkozva, hogy az új szlovák kormány is kifejezte elkötelezettségét a 2009-es csatlakozási céldátum és az ehhez szükséges költségvetési konszolidáció mellett a viszonylag szoros 2007-es költségvetés beterjesztésével.
A hosszú futamú szlovák besorolás mind a Fitch Ratings, mind az S&P listáján két fokozattal jobb Magyarországénál, amely mindkét hitelminősítőnél közepes befektetői "BBB plusz", egyaránt további leminősítést valószínűsítő negatív kilátással.
A két hitelminősítő jelenleg érvényes előrejelzése szerint Magyarország euróövezeti csatlakozása 2014 előtt nem valószínű.
MTI - fidesz.hu