Vladimír Meciar miniszterelnöksége idején, a kilencvenes években igen emlékezetes, évekig elhúzódó hisztériahullám uralta Szlovákiát: a szlovák államnyelv védelméről szóló törvény betartását ellenőrző, és az ellene vétőket büntető "nyelvrendőrség" éberen szemmel tartotta a magyarellenes indulatok gerjesztésére alkalmas kérdést. Miután 1999-ben, Meciar bukása után szabályozták a kisebbségek nyelvhasználati jogait, a bírságolás intézményét is megszüntették. Az idei nyári kormányváltást követően Robert Fico kabinetjében a magyarellenes Ján Slota és Vladimír Meciar pártja egyaránt kormányzati szerephez jutott, így csak idő kérdése volt, hogy a koalíció mikor tűzi ismét napirendre a kérdést.
Noha az uniós jogszemlélettől az efféle gyakorlat idegen, a szerdai kormányülésen született döntés szerint mielőbb felül kell bírálni, vajon visszaállítsák-e a nyelvtörvény megszegőinek büntethetőségét kínáló gyakorlatot. A kormány szerint ismét szankciókra van szükség, mert gyakran megtörténik, hogy egy-egy vegyesen lakott helységben a hangosbemondó csak magyar nyelven tájékoztatja a lakosságot. További indok, hogy esetenként egy-egy emléktáblán vagy valamilyen helyi rendezvényt hirdető plakáton sincs szlovák nyelvű szöveg.
Az indítványt előterjesztő kulturális tárca szerint ez hátrányosan megkülönbözteti a szlovákokat, sérti az információhoz való jogaikat. Marek Madaric kulturális miniszter már utasította tárcája illetékes osztályát, hogy január végéig készítse el az előállt helyzet felszámolását célzó intézkedéstervezet első változatát. A miniszter jelezte: ha ennek megállapításai szerint szükségesnek bizonyul a szlovák államnyelv védelmét szolgáló törvény módosítása, annak előkészítése nem tűr majd haladékot. "Szó sincs arról, hogy valamiféle nyelvrendőrség felállítására készülnénk" - fogalmazott a miniszter, és hozzátette: az intézkedések azonban semmiképpen sem korlátozhatják a kisebbségek nyelvi jogait.
MTI - fidesz.hu