fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Egyszerű képlet
2006. december 21., 07:59
Amennyiben a kormányzati kommunikáció eredményességének fokmérője az, hogy nem sikerült elhitetni az emberekkel: az őszödi beszédet valójában Orbán Viktor mondta, akkor tényleg leszerepeltek a kabinet médiaszakemberei. Akkor ez igazi kudarc. Akkor Batiz Andrásnak távoznia kell a kormányzati kommunikáció éléről, méghozzá gyereknevelés céljából.

Ettől egyébként szinte semmi nem változik. Esetleg tovább nő Gál J. Zoltán hatalma, akiben Gyurcsány Ferenc valamiért nagyon bízik, Batiz meg ismét bulvárműsor-vezetőként csillogtathatja a tehetségét a szilikonmellek veszélyeiről és a világ legnagyobbra nőtt sütőtökéről készült riport között.
De miért is bírálta a kommunikációt a miniszterelnök, amikor fél évet értékelt? A kérdést inkább úgy kellene feltenni, mi mást tehetett volna. Azt a látszatot kívánta kelteni, hogy ez, a második kormánya már a helyén van, igazat mond, jót cselekszik, csak a társadalom nem érti a reformokat. Azokat ugyanis nem magyarázták el megfelelően.
A jövőben ez minden bizonnyal változni fog. Lesz kormányzati kommunikációra hárommilliárd (3 000 000 000) forint. Valószínű, nem azt mondják majd, hogy azért kellenek az egyensúlyjavító intézkedések, mert elkúrtuk, mert nem csináltunk semmit, mert a maradék állami vagyont eladtuk, így nincs más lehetőségünk, csak a zsebetekben turkálni és bevezetni az ingatlanadót. Jön majd a hülyítés. Hogy ezentúl csak a valóban rászorulókat támogatjuk - célzottan. Meg hogy lesz ugyan vizitdíj, de nem kell hálapénzt fizetni. Kérik majd a dolgozó néptől a szolidaritás megnyilvánulását a szép jövő reményében. Lehetséges, hogy a Népszava különszámot készít a reformok bemutatásáról és a Fidesz visszatérésének veszélyeiről. Nevetséges, és mégis meglehet a hozadéka.

Ennek a kormánynak ez az egy lehetősége maradt. Ha nem jön be, megbukik. Addig azonban a holdudvar tovább gazdagodik. Mi másra lenne jó például a kormányzati negyed felépítése? Valljuk meg, zseniális ötlet. Egyrészt nagy üzlet a mostani minisztériumi ingatlanok eladása. Másrészt még nagyobb üzlet az új rezidencia felépítése. Lesznek ugyanis szerencsés vállalkozók, cégcsoportok, amelyek a legfrekventáltabb helyeken lévő, fővárosi ingatlanokra tehetik rá a kezüket. De azok a társaságok is biztos bevételre számíthatnak, amelyek fő- vagy alvállalkozóként részt vesznek a kivitelezési munkálatokban.

Arra, hogy a bukás benne van a hatalmon lévők forgatókönyveiben, a baráti vállalkozások intenzívebb stafírozása mellett más jelek is utalnak. Egyre többször hallani, hogy Gyurcsány Ferenc lehetséges távozásával párhuzamosan Orbán Viktornak szintén le kellene lépnie a politika színpadáról. Ha Gyurcsány bukik, hát rántsa magával Orbánt! Ez ugyanis még a vereséget is megédesítené a szocialistáknak és a szabad demokratáknak. De ugyancsak ide sorolhatjuk a Political Capital által vezetett MDF-et. Azt az pártot, amely Gémesi György állítása szerint kampánypénzeket fogadott el a szocialistákhoz köthető milliárdostól, Leisztinger Tamástól. Gémesi egyébként, az MDF legtöbb meghatározó alakjához hasonlóan, kilépett a pártból, mivel kibékíthetetlen ellentét alakult ki közte és Dávid Ibolya között. Az MDF elnöke - ráerősítve a koalíciós kórusra - folyamatosan Orbán Viktorral foglalkozik, holott a Fidesz elnöke igen régen, 1998 és 2002 között volt kormányon, éppen akkor, amikor ő igazságügy-miniszterként tevékenykedett.

A képlet egyszerű. Egy pénzt nem kímélő, minden hullámhosszon hallható, az országot elborító reformmagyarázatra lehet számítani, ami majd egy Dávid Ibolya által is támogatott, párbeszédet és nyugodtabb közéletet követelő, Orbán-ellenes kampánnyal egészül ki.

Egy biztos: rosszabbul élünk, mint fél éve.

Villányi Károly, Magyar Nemzet
fidesz.hu