fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
"Én képviselek valamit"
2006. december 21., 09:33
Eszmei meggyőződés és erkölcsi megfontolások sodorták a politikusi pályára Orbán Viktort a rendszerváltást megelőző utolsó években. Azóta az akkori döntéséből fakadó kötelességnek próbál megfelelni.

Kétfajta kudarcot lehet elszenvedni az életben. Az egyik, amiből az ember semmit sem tanul, és eltorlaszolja személyiségfejlődésének további lehetőségeit. A másik, amikor kiolvassa a kudarcból a jövőre szóló tanulságot, és beépíti az előtte álló élet munkájába - fejtette ki Orbán Viktor a Manager magazinnak adott interjújában a választási vereségekre utalva. Hozzátette: a Fidesz előnyére fordította a vereségeket, ezért is távolodott el a Magyarországon uralkodó hagyományos pártfelfogástól és alakított ki egy szövetséget. Ez egy mély átalakulás, alapos megfontolás eredménye. Nem pártot építünk, hanem szövetséget - fogalmazott. Az a legfontosabb tanulsága a 2002-es választási vereségnek, hogy Magyarországnak nem elsősorban politikai pártokra, hanem pártokként is viselkedni képes szélesebb szövetségekre, közösségekre van szüksége. A közösségépítés lett a Fidesz legfontosabb feladata - szögezte le.

A 2006-os vereséggel kapcsolatban kifejtette: a 2002-ben indított szövetség- és közösségépítés sikerre vezetett a választási vereség ellenére, mert ha ezt a munkát nem végzi el a Fidesz, akkor ma egészen más képet mutatna a magyar közélet térképe. A szövetségépítés olyan sikerrel járt, hogy csak nyilvánvaló hazugsághadjárattal és sok százmilliárd forint értelmetlen, a választók megtévesztését szolgáló szétosztásával tudott a kormánykoalíció hatalmon maradni. Van azonban megkerülhetetlen ellenzék, van másik hang, van másik alternatíva ma Magyarországon.

1990 óta ez a mélyben húzódó kérdés is végigkíséri a rendszerváltást. Lesz-e az 1990-es álmoknak megfelelő igazi demokrácia, amely az egymás mellett létező választható alternatívákat, utakat, ezt a tényt természetesnek tekintő, és elfogadó gondolkodásmódot jelenti. A magyar demokrácia ilyen szempontból az elmúlt 16 évben visszatérően veszélybe került. Ha a Fidesz nincs, akkor nincs többpártrendszer és ha a Fidesz nem találja meg a jó válaszokat, akkor Magyarországon már demokrácia sincsen - mutatott rá.

Mint Orbán Viktor fogalmazott, az utolsó "elvesztett meccs" bunda volt. Elcsalták. Lelkileg ezért nem nyomaszt bennünket. Sajnáljuk, hogy nem tudtunk nyerni, de nem nyomaszt. Már a győztes maga is beismeri, hogy csalással nyert - tette hozzá. Becsapták és félrevezették az embereket. Megtévesztették a választókat, sok százmilliárd forintot használtak erre a célra, a közérdekű adatok bűncselekmény értékű meghamisításával nyerték meg a választást.

A Fidesz elnöke szólt arról is, hogy eszmei meggyőződés és erkölcsi megfontolások sodorták a politikusi pályára a rendszerváltást megelőző utolsó években. Azóta annak a kötelességnek próbálok megfelelni, ami az akkori döntésemből fakad - szögezte le Orbán Viktor. Rámutatott: az a fajta nyugatos pályaválasztás, ami a politikusokra jellemző, hogy eldöntik, képességeik, karrier kilátások vagy a bennük lakozó hajlamok szempontjából a politikus pálya lenne a leginkább megfelelő számukra és aztán erre a pályára lépnek, nem volt jellemző a 90-es években. Mi nem így kerültünk a politikába, hanem az egypártrendszerrel, az orosz megszállással szembeni, a nemzeti függetlenségért, a szabadságért folytatott küzdelem egyenes következményeként. Az egy másik dolog, hogy ezt a munkát még ellenzékben is szeretjük, és értelmesnek tartjuk, de mi sosem leszünk úgy politikusok, mint ahogyan azt Nyugat Európában értik, illetve ahogyan az utánunk következő nemzedék a politikai pályát választja - tette hozzá.

Az Orbán Viktorral készített interjú teljes terjedelmében a Manager magazin januári számában olvasható.

fidesz.hu