fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Navracsics: alapvetően sikeres a Fidesz-frakció féléves munkája
2006. december 21., 09:41
Az őszihez képest kicsit csendesebb politikára, lépésről-lépésre erősödő párbeszédre, de továbbra is éles vitákra számít Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője, aki az MTI-nek adott interjújában alapvetően sikeresnek értékelte a képviselőcsoport féléves munkáját, és beszélt a Gyurcsány Ferenccel szembeni viselkedésükről is.

"Azt hiszem, hogy sikerült a magyar belpolitika legintenzívebb félévét kifognom, mint kezdő frakcióvezető" - mondta Navracsics Tibor, akit a csütörtöki költségvetési zárószavazás előtt kért évértékelésre az MTI. Mint mondta, alapvetően sikeresnek tartja a frakció működését, hiszen egy választási vereség után szervezték újra a képviselőcsoportot, és a KDNP-vel egy olyan frakciószövetséget hoztak létre, amely hosszabb távon is működőképesmodell lehet. Kérdésre válaszolva elmondta azt is, hogy Orbán Viktor pártelnök a hétfői zárt frakcióülésen alapvetően elégedett volt a munkával. Arra a kérdésre, hogyan osztályozná frakció magatartását és szorgalmát, Navracsics Tibor azt mondta, mindkettőt négyesre értékeli, de ötöst adna a bizalmi légkörre, ami frakcióvezetőként fogadta. A parlamenti bekiabálásokra utalva úgy vélte: van még javítanivaló a frakció viselkedésében, bár úgy érzi, hogy ebben a tekintetben fegyelmezettebbek, mint a kormányoldal.

Navracsics Tibor a frakció szervezetében esedékes változtatások között említette, hogy az önkormányzati választásokon aratott fideszes győzelemnek a kabinetrendszerben is jelentkeznie kell, azt azonban még nem döntötték el, hogy önálló önkormányzati kabinet alakul, vagy az egyes kabineteknél lesznek olyanok, akik kifejezetten az önkormányzatokkal tartják a kapcsolatot. A frakcióvezető azt tervezi, hogy élénkebbé teszi a kommunikációt az önkormányzatok és a Fidesz-frakció között, ezért januárban és februárban is folytatja országjáró körútját. A politikus sikerként értékelte azt is, hogy a parlamenti munkában az MDF-fel és a kormánypárti frakciókkal is beszélő viszonyt sikerült kialakítani, bár - jegyezte meg- ez neki, mint frakcióvezetőnek munkaköri kötelessége is. Navracsics Tibor szerint szeptemberben-októberben a kormány és az ellenzék között a bizalom mélypontra süllyedt. "Innen csak úgy lehet kijönni, és egy működőképes kormány-ellenzék vagy kormánypárti-ellenzéki viszonyt úgy lehet létrehozni, ha apró lépésenként, bizalomerősítő lépésenként nagyon gyakorlatias kérdésekből indulunk az egyeztetésekkel, és így lépünk egyre előrébb"- fogalmazott a frakcióvezető. A csütörtöki SZDSZ kezdeményezte ötpárti egyeztetés lesz az első átfogóbb megbeszélés a frakciók között, hiszen eddig inkább csak egy-egy ügyre koncentráló, eseti jellegű tárgyalások voltak - tette hozzá.

Navracsics Tibor arra a kérdésre, hogy még meddig tart a miniszterelnök bojkottja és a parlamenti kivonulások, azt mondta: addig "amíg valami alapvető jelentőségű dolog nem változik meg: például ha Gyurcsány Ferenc lemond, akkor utána már nem lesz ilyen". Véleménye szerint azóta, hogy ősszel döntöttek a kormányfőhöz való viszonyról, semmi nem változott. "Ha esetleg változnak a tényezők, akkor lehet, hogy mi is felülvizsgáljuk a döntésünket, de jelen pillanatban Gyurcsány Ferencről továbbra is úgy gondoljuk, hogy nem kívánatos személy a magyar politikában. Olyan lépések és olyan politikai manőverek fűződnek a nevéhez, amelyek méltatlanok a magyar politikához" - tette hozzá. Mint mondta, nyilvánvaló, hogy ameddig a kormányoldal támogatja Gyurcsány Ferencet, addig a Fidesz nem tudja parlamentáris eszközökkel elérni a leváltását, azonban a parlamenti kivonulásokkal demonstrálni tudják, hogy a miniszterelnök számukra elfogadhatatlan személy. Ezzel tartozunk azoknak a választópolgároknak, akik minket felhatalmaztak arra, hogy az általuk vallott értékeket képviseljük a parlamentben, és tartozunk azoknak a békés megemlékezőknek is, akikre október 23-án egy "rendőrattak" irányult - szögezte le.

Navracsics Tibor szerint a kivonulás egy szimbolikus cselekvés, amely a Fidesz-frakció Országgyűlésben folytatott munkáját érdemben nem érinti. Hangsúlyozta, ő maga is többször kért, de nem kapott a kormánypártoktól biztosítékot arra, hogy ha Gyurcsány Ferenccel valaki megállapodik, akkor a kormányfő azt be is tartja, ezért úgy gondolják, hogy továbbra sincs értelme a miniszterelnökkel tárgyalni. A Fidesz frakcióvezetője arra a felvetésre, hogy az MDF viszont tárgyal a miniszterelnökkel, sőt ők maguk kezdeményeztek egyeztetést vele a középosztály érdekében, úgy reagált: "az MDF-nek szíve joga, hogy olyan taktikát és stratégiát válasszon, amit úgy gondol, hogy eredményre vezet". A Fidesz együttműködésre törekszik az MDF-fel, MDF azonban nem mindig törekszik együttműködésre velünk - jegyezte meg a politikus, aki szerint pártja számára "kicsit furcsa", amikor, az egyik ellenzéki párt egy másik ellenzéki párttól határolódik el.

Mint mondta, úgy tudják hogy MDF-ben mind a mai napig az a hivatalos doktrína, hogy Fidesztől és az MSZP-től egyenlő távolságot tartanak, ilyen értelemben tehát az MDF-nek kell a Fideszhez való viszonyát tisztázni és nem fordítva. Úgy vélte ugyanakkor, hogy például a középosztály védelme egy olyan közös ügy lehet, amiben akár együtt is lehet működni az MDF-fel. A jövő évi várakozásokról szólva Navracsics Tibor azt mondta: ahhoz a rendkívüli időszakhoz képest, amit szeptemberben-októberben átéltünk, jövőre talán egy kicsit csendesebb lesz a politika. "De az éles viták szerintem nem ártanak. Az jót tesz az országnak is, ha jól artikulált tiszta álláspontok állnak egymással szemben, egyenesen és őszintén beszélünk egymással. Igyekszünk a kormányoldalt erre a jövőben is kényszeríteni" - fogalmazott.

MTI - fidesz.hu