Élni és halni is drágább lesz idén. A drasztikusan emelkedő gáz- és távhőárak mellett az összes lakhatással kapcsolatos költség január elsején a hat és fél százalékos inflációnál nagyobb mértékben emelkedett, míg a temetkezésért nyolc százalékkal kell többet fizetni.
A Központi Statisztikai Hivatal által kiadott fogyasztói kosár adatai szerint a háztartások legnagyobb volumenű kiadása a rezsiköltség, amely tavaly az összkiadások majdnem egynegyedét tette ki, ezért a mostani áremelkedések hatása lényegesen nagyobb terhet ró a családokra.
A kormányzati megszorításoknak és a dráguló közszolgáltatásoknak köszönhetően a helyi önkormányzatok gyakorlatilag kényszerpályán próbálják finanszírozni városuk működését. Az önkormányzatok egyéb források híján részben a lakosságra terhelik a többletkiadásaikat.
Budapesten a tömegközlekedési díjak (BKV-tarifák) átlagosan több mint 13 százalékkal emelkednek. A dolgozói bérletek ára ugyan csak hat és fél százalékkal, de a tanuló- és nyugdíjasbérletek 13,5, míg a vonaljegyek 24 százalékkal kerülnek többe, mint tavaly. Így a dolgozói bérletekért 7350, a tanuló- és nyugdíjasbérletekért 2950 forintot, a vonaljegyekért 230-at kell utazásonként fizetnünk. A fővárosi lakosságot érintő drasztikus emelkedések között szerepel a víz és a szennyvízdíjak változása is: a víz 9,8 százalékkal, a csatornahasználat 9,4 százalékkal drágul. A szennyvízszippantás 9,6, a szemétszállítás 8,4, a kéményseprés 5,4 százalékkal kerül többe. A következő években további lényeges áremelkedések várhatók. Az ország több mint egymillió lakosa számára az ivóvízdíjak átlagosan 7,6 százalékkal, a csatornatarifák pedig 12,5 százalékkal nőnek.
A legnagyobb vidéki városok közül Debrecenben az EU-normatívákhoz igazodva a víz-, csatorna- és szennyvízdíjak átlagosan kilenc százalék fölé emelkednek. Még nagyobb a drágulás Nyíregyházán, ahol a csatornadíj 23, s 2008-tól várhatóan további tíz százalékkal növekedhet, a víztarifa ugyanakkor mindössze két százalékkal drágul.
Győrött is drasztikus mértékű drágulás hárul a lakosságra: tegnaptól ötven százalékkal kerülnek többe a tanuló- és nyugdíjasbérletek, míg a többi bérlet ára tíz százalékkal emelkedik. A kéményseprési díjak hat százalékkal, a hulladékszállítási díjak nyolc százalékkal kerülnek többe, a vízdíjért négy, a csatornadíjért hét százalékkal kell többet fizetni.
Miskolcon az autóbusz-, villamos-, a csatorna- és vízdíjak szintén növekednek. A Miskolci Városi Közlekedési Zrt. állítása szerint a drágítás azért szükséges, hogy a társaság csökkentse a veszteségeit.
Szegeden amellett, hogy a lakbérek 2010-ig több lépcsőben háromszorosára növekednek, már idén február és július között 69 százalékkal kell többet fizetni a bérleményekért. A helyi önkormányzat döntése szerint nemcsak az eddigi parkolási rendszer lesz érvényben, hanem azt kiterjesztik a város olyan részeire is, ahol eddig az autósoknak nem kellett fizetni a parkolásért. Tehát a parkolók számának növekedése mellett a díjak emelkedése is mértékadó, mely 12,9 és 50 százalék közötti növekedést mutat. A tömegközlekedésért átlagosan 40 százalékkal kell többet fizetni, ami elsősorban a tanuló- és nyugdíjasbérleteket érinti. A bliccelőkkel is számol az önkormányzat: ők ezentúl 20 százalékkal fizetnek majd többet a kihágásukért. A szemétszállítás 18, a csatornadíj 10 százalékkal emelkedik Szegeden.
Pécsett a tömegközlekedés két ütemben drágulhat: első körben januárban, majd júliusban az átlagos tarifák 35 százalékkal emelkednek amellett, hogy tavaly novemberben hét százalékkal növekedett ennek a szolgáltatásnak a díja.