- Érez valamiféle elégtételt azért, hogy az ellenzéki pártok egy évvel ezelőtti helyzetértékelése az állami gazdálkodásról jóval pontosabbnak bizonyult, mint a kormányé?
- Elégtételt nem érzek, minden felelősen gondolkodó gazdasági szereplő látta, hogy a kormány nem a valós gazdasági adatokat közölte. Az összes jelentős gazdaságkutató azonos véleményen volt velünk, csak a kormány jelentős médiabeli túlsúlyának volt köszönhető, hogy ideig-óráig el tudták hitetni az ellenkezőjét az emberekkel. Emlékszik: "dübörög a gazdaság", "minket irigyel Németország" és a többi. Az ország jelenlegi helyzete azonban semmiféle elégedettségre nem ad okot. A világ legnagyobb hiányát produkáljuk, a csatlakozó országok között nekünk a legnagyobb az államadósságunk. Az elmúlt négy évben évente átlagosan kétszer annyi hitelt vettünk fel, mint amennyi a 2007-2013-as időszakban évente az uniótól támogatásként várható. A mostani, "majd az uniós támogatásokkal megjön a kánaán" kampány sem hiteles, ez hamarosan kiderül.
- Lehet-e - akár ellenzékben - felelősen politizálni úgy, hogy lényegében semmibe veszik a másik oldal kezdeményezéseit? Lehet-e a gazdasági hibák korrigálásához szükséges döntéseket érvényre juttatni egy érzelmileg amúgy is felkorbácsolt társadalomban, miközben dacos ellenállásának részeként az ellenzék légnemű halmazállapotúnak tekinti a kormány vezetőjét?
- A jelenlegi kormányfő tudatosan és folyamatosan hazudott az ország lakosságának, majd miután lebukott és kiszivárogtatták a beszédét, erényt próbál faragni a hazugságból. Gyurcsány Ferenc nem elfogadható partner számunkra. A jelenlegi helyzetben a legfontosabb változás az, hogy a kormányfőnek kevesebb terepe nyílik a felelőtlen kampányolásra. Javaslatainkat ugyanis korábban csak szökőévenként fogadta meg. Az együttműködés számunkra is fontos dolog, települési és megyei szinten minden fontos témában együttműködünk a pártok képviselőivel, civil szervezetekkel. Hozzáteszem azt is: a kormányfőről alkotott véleményünk dacreakciót váltott ki a másik oldalból, ma már ezzel a ténnyel is számolni kell.
- Mennyire tekinthető komolynak az a Fidesz legfelső köréből egyre többször hangoztatott állítás, hogy egy kormányváltás esetén elkerülhetetlen a mostani kormánytagok jogi felelősségre vonása? Börtönbe küldenék Kóka Jánost, közmunkára Lamperth Mónikát?
- Egyet kell értenem azokkal, akik azt mondják, hogy ez egy következmények és felelősség nélküli ország. Eltitkolt adatok sokasága derül ki, illegálisan lemásolják adózással kapcsolatos adatainkat, felelős nincs. 1,8 milliárd forintot költenek az autópálya-kötvények bevezetésére, ami elmarad. Felelős nincs. A világ legmagasabb költségvetési hiányát produkáljuk: a miniszter év végi pénzjutalmat kap a jó teljesítményéért. Véget kellene vetnünk annak, hogy soha semminek nincs felelőse. Ezért javasolta a Fidesz, hogy a miniszterek viseljenek anyagi felelősséget a költségvetési számok betartásáért. A kormány természetesen ezt a javaslatunkat sem támogatta.
- Miközben sokat beszélnek arról, mit rontott el a kormány, a Fidesz gazdaságpolitikájáról egy, az átlagosnál érdeklődőbb ember is csak annyit tud, hogy radikálisan csökkentenék az adót, és talán több pénzt nyomnának a hazai iparba. Mivel tudná árnyalni ezt a képet?
- A Fidesz programja 2006 eleje óta nyilvános, annak rövidített változata a honlapunkról letölthető. Felelős és kiszámítható gazdaságpolitikával lehetne a legtöbbet spórolni az ország számára, ami jelenleg hiányzik. Nem lehet egy éven belül az adócsökkentés mellett érvelni és radikális adóemelést végrehajtani, mint ahogy azt a kormány tette. Az egyensúlyt helyre kell állítani, nem európai az az ország, ahol 10 százalék fölötti deficit van. A kérdés az, hogy pusztán az adó- és járulékemelés megoldja-e a gondokat. Mitől leszünk jobbak, mint az EU-átlag? Hogyan lesz ebből felzárkózás? Kormányzati válasz nincs ezekre. A mi válaszunk: növekedés és egyensúly. Gazdaságfejlesztés és megállapodás a gazdaság szereplőivel az uniós források elosztásáról, bérnövekedésről, közteherről.
"Munka és versenyképesség" csomagunkkal a munkavállalók kétharmadát foglalkoztató kis- és középvállalkozói réteg tehercsökkenését segítenénk elő. Az eddigiektől eltérően 2006-ban csak a legfontosabb kérdésekhez kapcsolódó költségvetési módosító indítványokat adtuk be, hogy ezeket a célokat támogassuk, és mintegy "elsősegélycsomaggal" a legrosszabb intézkedéseket orvosoljuk. Semmilyen fogadókészség nem volt, a kormány csak minimális számú javaslatunkat támogatta.
- Elméleti kifogásai ismertek az adóváltozásokkal kapcsolatban, de mit tett konkrétan azért, hogy minimalizálja a csomag miatt keletkező veszteségeit? Mit ajánlott a könyvelője? Egyáltalán, van könyvelője?
- Nincs céges tulajdonom és könyvelőm se. Azokra hallgatok, akik napi szinten foglalkoznak adóval, pénzügyekkel. Nehéz év lesz a vállalkozóknak, a sorozatos adóemelések miatt tovább fog nőni a felszámolások aránya. Nem vagyok híve annak, hogy mint ismert közszereplő a "bort iszik és vizet prédikál" elvet kövessem és ügyes visszabérléses, lízing- vagy offshore-technikákat ajánljak. Az adó tisztességes megfizetésére ösztönzöm a hozzám fordulókat. Ha mindenki kibújik az adófizetés alól, ha egy országban neves politikus mutat erre példát, sosem jutunk egyről a kettőre. Nem ösztönöz jogkövető magatartásra az, ha az emberek azt látják, egyeseknek szabad adót elkerülni, trükközni, nekik pedig nem.
- Az interjú végén gyónja meg a NAPI Gazdaság olvasóinak: melyik tettére volt a legbüszkébb, mire a legkevésbé az előző évben?
- Talán nem túlzok, ha azt mondom, sikeres volt az őszi önkormányzati választás, amelyet kampányfőnökként irányítottam. Persze be kell vallanom: sokat köszönhetünk Gyurcsány Ferenc "segítségének". Nagy örömömre szolgált, hogy az alapjaiban elhibázott kórháztörvénynek végül nem esett áldozatul választókerületem, Karcag kórháza. Legkevésbé arra lehetek büszke, hogy három gyermekem rendezvényeiről sokat hiányzom. Zeneiskolai rendezvényekre, iskolai eseményekre is többet kellene járnom. Igaz a mondás: a politikán túl is van élet.
Baka Zoltán, Napi Gazdaság
fidesz.hu