fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Esztendőkre lelassul a magyar gazdaság
2007. január 3., 11:08
Eltérő irányú költségvetési és pénzügy-politikai előrejelzéseket közöltek külföldi piaci elemzők az idén várható magyarországi folyamatokról. Az optimista és pesszimista vélekedések ugyanakkor megegyeznek abban, hogy a magyar gazdaság növekedése messze elmarad a lehetséges ütemtől a következő években.

Lassú ütemű lesz a magyar gazdaság növekedése az idén és a következő években a hiánycsökkentés jelentős mértéke, illetve a kiigazítócsomag szerkezete miatt - értékelték a lapunknak és a távirati irodának nyilatkozó külföldi elemzők a várható magyarországi folyamatokat.

A JP Morgan nemzetközi pénzügyi szolgáltató szerint idén 8,5 százalékon tetőzik az infláció, ennek ellenére nem kell tovább emelnie az alapkamatot a Magyar Nemzeti Banknak. A nemzetközi pénzügyi szolgáltató azzal számol, hogy a felfutó infláció 2007 közepétől indul el lefelé, amelynek nyomán idén egy százalékpontos kamatcsökkentésre nyílik lehetőség. A gazdasági növekedés a JP Morgan elemzői szerint idén - a tavalyi 4 százalékról - 2,5 százalékra lassul. A kutatók úgy vélik, idén "nagyszabású" lesz a költségvetési szigorítás. A ház a GDP-arányos magyar államháztartási hiány 3 százalékpontos csökkenésére számít ebben az évben, megállapítva, hogy mivel már tavaly elkezdődtek az adóemelések, a kormány 2007-re beállított bevételi terve még konzervatívnak is nevezhető. A cég szerint ugyanakkor csak áprilisban válik lehetővé a szigorító intézkedések hatásának első felmérése.

A Standard & Poor's hitelminősítő intézet az egyik legfontosabb feladatnak a gyorsan növekvő magyar államadósság stabilizálását tartja. A világ legnagyobb hitelminősítője szerint az új jogszabályok és intézkedések ezt a célt tükrözik.

A magyar államadósság és kamatterheinek növekedésére figyelmeztetett viszont a Danske Bank. A pénzintézet elemzői szerint az óriási mértékű államháztartási hiány idén ugyan mérséklődni fog, ám ez elsősorban az adó- és hatósági áremelések miatt következik be. Lars Christensen, a pénzintézet térségi elemzője szerint Magyarország számára létkérdés az idei hiánycél betartása, máskülönben további leminősítésekkel kell szembenéznie hazánknak. A Danske Bank előrejelzése szerint a gazdasági növekedés idén 2 százalék körüli ütemre lassul, és jövőre sem haladja meg a 3 százalékot, ami a kiigazítócsomag szerkezetének a következménye.

Hasonlóan vélekedik elemzésében a BNP Paribas, amely azt írja: az euróövezet várható idei lassulása "különösen rossz hír Magyarországnak", ahol a gazdaság növekedését egyébként is aláássák a megszorító intézkedések. A JP Morgannal ellentétben a francia pénzintézet az alapkamat további emelésére számít: előrejelzésük szerint a jegybanki alapkamat áprilisban 8,75 százalékon tetőzik, és az év végéig is csak negyed százalékponttal süllyed, méghozzá 8,5 százalékra.

Szabó Eszter, Magyar Nemzet


fidesz.hu